Tytuł: Błąd

 

Autorzy: Matěj Lipavský, Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Pure Beauty

 

Tłumaczenie: Arkadiusz Wierzba

 

Liczba stron: 300

 

Data premiery: 12.12.2013

Wydawcy komiksów w Polsce niezwykle rzadko decydują się na ryzyko wprowadzenia tytułów  nieszablonowych i mniej znanych. Skutkuje to tym, że rynek przepełniony jest komiksami o superbohaterach oraz dziennikami z podróży (tzw. travelogami). Na szczęście Ha!Art po raz kolejny wykazał się dużą odwagą i  pod koniec roku wypuścił polskie wydanie czeskiego komiksu "Błąd". Od tego co zazwyczaj możemy znaleźć w sklepach odróżnia go nie tylko rodzaj kreski ale także tematyka.


"Błąd" to nielinearna, mroczna opowieść kryminalna. Jej akcja toczy się w Pradze oraz kilku mniej znanych miejscowościach Europy (uwaga! również we Wrocławiu!). Głównym bohaterem jest Krzysztof Warjak, przeciwko któremu właśnie prowadzone jest policyjne śledźtwo. Na marginesach opowieści, dzięki obfitym retrospekcjom poznajemy tajemniczą historię Warjaka. W międzyczasie dowiadujemy się całej masy szczegółów, nie mających co prawda bezpośrednio związku ze sprawą, jednak umożliwiających nam poznanie motywacji bohaterów.

W to wszystko wplecione zostają wątki związane z roślinami i innymi wierzeniami (zrozumieją Ci, któzy sięgną po komiks).


"Błąd" jest jak wejście do innego  świata - mrocznego, złego i pogrążonego w chaosie. Język, początkowo oszczędny, rozbrzmiewa dostadnie i brutalnie w epicentrum akcji.

Brak numeracji stron, podziału na rozdziały powoduje, że jesteśmy z historią bez przerw - od pierwszej aż do ostatniej strony. Swoista hipnoza ogarnia czytelnika, który współodczuwa i współprzeżywa. Fabuła niestety pozostawia pewien niedosyt.

Bezsprzecznie siłą tego komiksu jest kreska. Obrazy przypominają graffiti, nadaje im to przestrzenności. "Kanciastość" postaci współgra z przedstawionym światem.

W "Błędzie" napotkamy kilka ciekawych rozwiązań jak np. sekwencje zbliżeń danej postaci by pozwolić czytelnikowi znaleźć poszukiwany szczegół, związany z głównym wątkiem, czy pokazanie statusu jednostki za pomocą scen z gry komputerowej. Interesujące są również przerobione loga znanych marek opatrzone intrygującymi hasłami.

Jakość wydania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Wydawnictwo postawiło na trwałość i minimalizm. Okładkę zdobi pojedyncza grafika z tytułem.

Nowa propozycja Ha!Artu to "Błąd", którego nikt nie powinien żałować. Horror przedstawony w ciekawej formie, z wątkami na niezłym poziomie a do tego niezwykle staranne wydanie. Istotna jest także cena, raczej przystępna dla przeciętnego czytelnika, co jesli chodzi o polskie wydania komiksów nie jest sprawą oczywistą.

 

Tekst: Adam Berlik

Foto: materiały prasowe
Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--