Nie tylko Ukraina woła o pomoc – protest z okazji rocznicy uwięzienia kazachskiego opozycjonisty Vladimira Kozlova


Warszawa, 23.01.2014, Choć oczy wszystkich zwrócone są obecnie na Ukrainę, to Polacy nie pozostają obojętni na los kazachskich opozycjonistów. Dowiedli tego dzisiaj. To właśnie 23 stycznia przypada II rocznica uwięzienia Vladimira Kozlova - lidera największej, kazachskiej partii opozycyjnej Alga!  Z tej okazji, w centrum Warszawy, odbył się niecodzienny protest zorganizowany przez Fundację Otwarty Dialog.


W tym dniu mieszkańcy stolicy, wychodzący z metra na stacji Centrum oraz przechadzający się deptakiem w stronę Dworca Centralnego, mieli okazję obserwować niezwykłą scenę. Więzień przebywający w klatce, pilnowany przez dwóch umundurowanych mężczyzn, próbował skłonić przechodniów do rozmowy i prosił o odebranie od niego grypsu, na którym napisana była prośba o pomoc, wsparcie i słowa solidarności, wyrażające poparcie dla wolności wyrażania myśli i poglądów politycznych, które są prawem każdego człowieka. Dodatkowo, intrygującym motywem, skupiającym uwagę przechodniów, był transparent z hasłem „Dwie twarze kraju Borata”, na którym porównano prezydenta Nazarbaeya oraz opozycjonisty Kozlova.

Protest spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony przechodniów. Ludzie podchodzili, odbierali ulotki, dopytywali o szczegóły związane z losem kazachskiego opozycjonisty, przekazywali słowa otuchy, robili sobie zdjęcia, na których okazywali dowody wsparcia.

 

 


 

Kozlov został aresztowany w Kazachstanie na krótko po powrocie z Brukseli, gdzie podczas spotkania z deputowanymi do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej wzywał do rozpoczęcia dialogu i przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa ws. wydarzeń w Zhanaozen, gdzie w pacyfikacji strajku wg oficjalnych danych zginęło 17 osób, a 86 zostało rannych.


16.08.2012 r. rozpoczął się proces sądowy, w którym Kozłow został oskarżony o „podżeganie do nienawiści społecznej”, „nawoływanie do obalenia ustroju konstytucyjnego”, „utworzenie i kierowanie zorganizowaną grupą w celu dokonania jednego lub kilku przestępstw, a także udział w takiej grupie”. 8.10.2012 r. zapadł wyrok skazujący go na 7 lat i 6 miesięcy więzienia oraz konfiskatę majątku i poniesienie kosztów procesu. W obwodzie Kozłowa swój majątek utraciła także Alga!, której zaplecze, z racji na odmowę rejestracji i ustanowienia statusu prawnego, było osobistą własnością lidera. W rozprawach odwoławczych, na których obecni byli m.in.  poseł Marcin Święcicki w charakterze obserwatora z ramienia Marszałek Sejmu RP, europoseł Piotr Borys oraz poseł Tadeusz Wożniak, sądy podtrzymały wyrok.

Od ponad roku Kozłow odbywa odsiadkę w kolonii karnej w Pietropawłowsku w kazachskiej części Syberii. Jest to niezgodne z Kazachskim prawem, gdyż kolonia karna leży tysiące kilometrów od jego miejsca zamieszkania, co utrudnia kontakty z żoną i małym dzieckiem. Mieszka w 80-osobowym baraku i pracuje kilkanaście godzin dziennie.  Skarży się na panujące tam trudne warunki: represje ze strony władz więzienia, rzadkie widzenia, oraz brak odpowiedniej opieki medycznej.


Więcej informacji o Vladimirze Kozlovie można znaleźć na stronie: http://www.vladimirkozlov.org/

 FUNDACJA OTWARTY DIALOG

Fundacja Otwarty Dialog powstała z inicjatywy Ludmiły Kozłowskiej (pełniącej obecnie funkcję Prezesa Zarządu Fundacji) w 2009 r. w Polsce. Fundacja została założona w oparciu o doświadczenia i kontakty wyniesione
z okresu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. i w latach późniejszych w ramach działalności
i współpracy międzynarodowej ukraińskich organizacji studenckich i ruchów obywatelskich.

Celami statutowymi Fundacji są obrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa na obszarze postsowieckim. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborczych
i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w krajach WNP, na bazie których są tworzone raporty
i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów.

Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy
z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami WNP w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji polityki wewnętrznej na obszarze postsowieckim. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych.

Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw: Rosji, Ukrainie
i Kazachstanie.

Centrala Fundacji znajduje się w Warszawie. Fundacja posiada swoich stałych przedstawicieli w Brukseli, Paryżu, Pradze i Saarbruecken.
Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--