Ranking Bibliotek 2013

    Po raz trzeci – w 2013 przeprowadzony został przygotowany przez gazetę Rzeczpospolita i Instytut Książki Ranking Bibliotek. Zwycięskimi w trzeciej edycji okazały się biblioteki gminne: w Łeknie (gminy Wągrowiec), w Świątkach i w Czechowicach-Dziedzicach.

    Ranking został przeprowadzony w celu wyłonienia najlepiej prowadzonych bibliotek w mniejszych samorządach.  Ocenianych było w nim 763 biblioteki, które odpowiedziały na pytania ankiety. Te wysłane zostały uprzednio do 2300 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast liczących mniej niż 15 tys. mieszkańców. W Rankingu maksymalnie można było uzyskać 335 punktów, w tym m.in. za: powierzchnię biblioteki wraz z filiami, liczbę czytelników w gminie, liczbę nabytych nowości wydawniczych, wielkość księgozbioru - wszystko w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zatrudnienie na stanowiskach bibliotekarskich w 2012 r., liczbę godzin otwarcia biblioteki w tygodniu, dostęp do Internetu dla czytelników, dostępność katalogu przez Internet, udogodnienia dla niepełnosprawnych, ofertę dla osób niewidzących i niedowidzących. W pierwszej dziesiątce najlepszych według Rankingu znalazły się biblioteki:

  1. gminy Wągrowiec w Łeknie w woj. wielkopolskim

  2. w Świątkach w woj. warmińsko-mazurskim

  3. w Czechowicach-Dziedzicach w woj. śląskim

  4. w Puszczykowie w woj. śląskim

  5. w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim

  6. w Barcinie w woj. kujawsko-pomorskim

  7. w Lubaczowie w woj. podkarpackim

  8. w Korszach w woj. warmińsko-mazurskim

  9. w Biesiekierzu w woj. zachodniopomorskim

  10. w Nowym Tomyślu w woj. wielkopolskim.

Ranking docenił samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Okazało się, że najlepsze to niekoniecznie te, które dysponują największymi pieniędzmi. W gronie zwycięzców znalazły się te, które doskonale inwestują w kulturę przy niewielkim budżecie. Okazało się również, że biblioteki biorące udział w Rankingu stanowią na swoich terenach swego rodzaju nowoczesne centra kultury, które oferują bezpłatny dostęp do literatury, wiedzy i nowych mediów oraz organizują życie kulturalne lokalnych społeczności. Niemal we wszystkich można skorzystać z Internetu, w wielu z nich organizowane są różnego rodzaju koła (teatralne, muzyczne, filmowe) i cykliczne imprezy kulturalne. Ranking Bibliotek dostarczył sporo pozytywnych informacji, choć statystyki jeśli chodzi o czytelnictwo w Polsce są alarmujące. Polacy czytają mało, z roku na rok mniej, maleje liczba bibliotek i ogólnie zmniejszają się przeznaczane na nie nakłady finansowe. Długofalowe działania na rzecz rozwoju bibliotek, przede wszystkim tych gminnych mają na celu poprawę tych statystyk.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--