Teatr ATENEUM im. Stefana Jaracza w Warszawie


NASTASJA FILIPOWNA według pomysłu Andrzeja Wajdy, na motywach Idioty


Przekład – Jerzy Jędrzejewicz

Adaptacja i reżyseria – Andrzej Domalik

Scenografia – Marcin Stajewski

Kostiumy – Jagna Janicka

Światło – Katarzyna Łuszczyk


Z inscenizacjami sztuk Dostojewskiego jest prosta sprawa. Są znakomitym probierzem: czy teatr / zespół / reżyser / aktorzy „dorośli” do poważnych tekstów, czy nie? Kto zaliczy ten test, może spokojnie zabierać się za wszystko, co zostało napisane i nadaje się do inscenizacji. Teatr Ateneum nie od dzisiaj ma markę jednej z najlepszych scen w Polsce, więc właściwie można zakładać w ciemno, że Dostojewski, nawet już przepracowany przez kogoś innego – w tym przypadku przez Andrzeja Wajdę – nie będzie stanowił zbyt wysokich progów.

 


I tak właśnie okazało się. Od niedzieli (15 grudnia), w Teatrze Ateneum grana jest  NASTASJA FILIPOWNA według pomysłu Andrzeja Wajdy, na motywach Idioty, w reżyserii Andrzeja Domalika. Występują:  Grzegorz Damięcki (Myszkin) i Marcin Dorociński ( Rogożyn). Można zadumać się: jak ten czas leci! Obydwaj panowie jeszcze nie tak dawno zaliczali się do młodych, zdolnych i znakomicie zapowiadających się. Ani się obejrzeliśmy, a tu... jaka zmiana - obydwaj nie występują w kategorii juniorów! Całe szczęście, że nie tylko nadal są zdolni, ale nie muszą się już „zapowiadać”, bo znakomicie sobie radzą jako w pełni ukształtowani aktorzy. Spektakl grany na scenie 61, jak przystało na sztuki Dostojewskiego ma bardzo oszczędną scenografię i grany jest w półmroku, a aktorzy prawie nie mają rekwizytów. Jednak pomimo tego publiczność uczestniczy w pełnokrwistym, aktorskim przedstawieniu, gdzie liczy się gest ręki, drżenie ciała, mimika twarzy, intonacja głosu, czy nawet cisza i wybrzmienie, czyli tzw. „stopklatka”.

Obydwaj aktorzy mogą zaliczyć ten spektakl w poczet swoich sukcesów. Chociaż należy uprzedzić potencjalnych widzów, że nie jest to lekka komedyjka, no  ale publiczności Teatru Ateneum nie trzeba tego przypominać.


Tekst: Krzysztof Stopczyk

FOTO: materiały prasowe Teatru Ateneum  


Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--