Rocznica tragedii w Zhanaozen na Krakowskim Przedmieściu


16 grudnia 2013 r. przypada druga rocznica pacyfikacji strajku pracowników sektora naftowego w kazachskim mieście Zhanaozen. Z tej okazji Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała wystawę fotografii „Zhanaozen 2011 – prawda o prawach i wolności”. Zdjęcia zrobili sami uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. Ekspozycję będzie można oglądać na Krakowskim Przedmieściu do 19 grudnia br., tuż obok Bramy Głównej Uniwersytetu Warszawskiego.


Historia ukazana na zdjęciach  to obraz tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w mieście Zhanaozen w 2011 r.  Wówczas to, kilkumiesięczny strajk robotników, zakończył się otwarciem ognia do jego uczestników. Oficjalne dane mówią o 17 zabitych i 86 rannych. Nieoficjalnie - nawet o 80-100 ofiarach.


W rządzonym autorytarnie od ponad 20 lat przez Prezydenta Nursułtana Nazarabajewa kraju, prawa człowieka i wolność słowa, nie są respektowane. Osobiście przekonał się o tym Bolat Atabayev - znany na całym świecie reżyser teatralny i jeden z najwybitniejszych współczesnych kazachskich artystów. Był świadkiem i bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń. Za czynny udział w strajku i działalność opozycyjną został osadzony w więzieniu, z którego zwolniono go 3 lipca 2012 r. Uwolnienie Atabayeva możliwe było m.in. dzięki uhonorowaniu go Nagrodą Goethego za wkład w rozwój kultury i języka niemieckiego w Kazachstanie. Chcąc uniknąć międzynarodowego skandalu, kazachskie władze zdecydowały się zwolnić go z więzienia, a następnie zmusiły do opuszczenia kraju.


„Chciałbym, żeby kiedyś taka wystawa mogła być pokazana w Kazachstanie. Na razie jest to niemożliwe. Oglądamy ją w Warszawie, bo Polacy doskonale rozumieją, co oznacza brak wolności
i życie w sowieckim zniewoleniu” –
powiedział podczas otwarcia wystawy Bolat Atabayev.

Na wernisażu wystawy, wśród gości, znalazł się również poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marcin Święcicki, który aktywnie współpracuje z Fundacją Otwarty Dialog w kwestii obrony praw człowieka  w Kazachstanie. Święcicki, podczas otwarcia wystawy wyraził swoje poparcie dla tego typu działań: „Jestem dumny, że wystawę, dotyczącą wydarzeń tak ważnych dla współczesnej historii Kazachstanu, możemy pokazać w Warszawie. Liczę na to, że jak najwięcej osób pozna prawdę o wolności i prawach człowieka w Kazachstanie”.


Wystawę otworzył Adam Michnik – działacz opozycyjny okresu PRL, redaktor naczelny Gazety Wyborczej.Więcej informacji udziela:

Tomasz Czuwara
Biuro Prasowe Fundacji Otwarty Dialog
tel: 534 670 800
media@odfoundation.eu

BOLAT ATABAYEV – REŻYSER, KRYTYK TEATRALNY

Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów w Kazachstanie. Aktywista Frontu Narodowego „Khalyk Maidany”. Dnia 3 lutego 2012 r. oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego: art. 164 – „podżeganie do niepokojów społecznych”, art. 170 – „nawoływanie do obalenia ustroju konstytucyjnego”, a 3 lipca 2012 r. zwolniony z aresztu po silnej kampanii wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Niemiec. Przeniesiono go z grupy oskarżonych do grupy świadków. W sierpniu 2012 r. uhonorowany Nagrodą Goethego za wkład w rozwój kultury i języka niemieckiego w Kazachstanie.


FUNDACJA OTWARTY DIALOG


Fundacja Otwarty Dialog powstała z inicjatywy Lyudmyly Kozlovskiej (pełniącej obecnie funkcję Prezesa Zarządu Fundacji) w 2009 r. w Polsce. Fundacja została założona w oparciu o doświadczenia i kontakty wyniesione
z okresu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. i w latach późniejszych w ramach działalności
i współpracy międzynarodowej ukraińskich organizacji studenckich i ruchów obywatelskich.


Celami statutowymi Fundacji są obrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa na obszarze postsowieckim. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborczych
i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w krajach WNP, na bazie których są tworzone raporty
i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów.


Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy
z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami WNP w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji polityki wewnętrznej na obszarze postsowieckim. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych.


Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw: Rosji, Ukrainie
i Kazachstanie.


Fundacja jest finansowana z darowizn i grantów pochodzących od osób prywatnych, firm i instytucji, zarówno
z Polski, jak i z zagranicy. Fundacja otrzymywała dotychczas wsparcie materialne i finansowe m. in. od Miasta Lublin, Funduszu Wyszechradzkiego, Foundation for Democracy in Russia, Kasparov Chess Foundation Europe, Goethe Institut, Gazety Wyborczej, Instytutu Teatralnego, polskiego Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, posłów do Parlamentu Europejskiego i innych. 


Sprawozdania finansowe i merytoryczne z działalności Fundacji są składane do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i dostępne na stronach internetowych Fundacji.


Organami statutowymi Fundacji są Zarząd i Rada Fundacji. Funkcję Prezesa Zarządu sprawuje Lyudmyla Kozlovska, Przewodniczącym Rady Fundacji jest Bartosz Kramek.


Centrala Fundacji znajduje się w Warszawie. Fundacja posiada swoich stałych przedstawicieli w Brukseli, Paryżu, Pradze i Saarbruecken.


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--