„Rysiek Lwie Serce” na ekranach kin!

„Rysiek Lwie Serce”

Reżyseria: Manuel Sicilia

Scenariusz: Manuel Sicilia i Matthew Jacobs

Muzyka: Ilan Eshkeri

Kraj i rok produkcji: Hiszpania 2013

Reżyser polskiego dubbingu: Anna Apostolakis

Polski dubbing: Marcin Hycnar (Rysiek), Ewelina Lisowska (Natalia), Katarzyna Kwiatkowska (Lara), Maria Czubaszek (Babcia), Zbigniew Suszyński (Reginald), Krzysztof Ibisz (sir Glancelot), Jarosław Boberek (Braulio), Grzegorz Pawlak (Brukwiej), Andrzej Blumenfeld (Ponuriusz), Przemysław Bluszcz (Zaklętas) i inni.


Bohaterem tego animowanego filmu jest Rysiek, szczupły, rudowłosy, nastoletni chłopak z dobrej rodziny z tradycjami. Dzielny młody człowiek właśnie rozpoczyna kolejny etap życia - dorosłość.  Wkrótce ma rozpocząć naukę w szkole prawniczej, by zostać prawnikiem – jak jego ojciec. Rysiek pragnie jednak zostać rycerzem, tak jak niegdyś jego odważny i waleczny dziadek. Chłopak jest dobrym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Widzi bezduszne i absurdalne oblicze prawa i nie podoba mu się ono. Rysiek często zachowuje się rycersko, broni słabszych. Jest jak na swój wiek dojrzały i wie, czego chce, no może z wyjątkiem słabości do Lary Ambergold, córki najbogatszego człowieka w królestwie, która zawróciła mu w głowie.

Akcja „Ryśka Lwie Serce” rozgrywa się w czasach przypominających średniowieczne, choć w ekranową rzeczywistość wplecione są elementy współczesne. W królestwie rządzi królowa i prawo, na którego straży stoi jej doradca Reginald – ojciec Ryśka. Rycerstwo zostało jakiś czas temu rozwiązane, ale żyją jeszcze prawdziwi rycerze. Babcia Ryśka, która dobrze go rozumie, zachęca wnuka, by podążał za głosem swego serca. Pod wpływem tej zachęty i babcinych opowieści w dniu, w którym ma wyjechać do szkoły, Rysiek postanawia uciec z domu i wyruszyć na poszukiwanie tajemniczego zamku, magicznego miecza i przygody, która zrobi z niego prawdziwego rycerza. Podczas tej wędrówki chłopak przeżyje wiele niezapomnianych i niezwykłych chwil i napotka na swej drodze wiele barwnych postaci. Przyjdzie mu przeżyć wielką przemianę i stawić czoło niebezpieczeństwu, jakie czyha na królestwo ze strony Ponuriusza, rycerza o czarnym charakterze.

Film ma wiele zalet: duża dawka humoru, ładna, kolorowa grafika, wielość miejsc, w których rozgrywa się akcja, różnorodność postaci, przesłanie. Oprócz Ryśka sympatię widzów zdobędzie zapewne jego dzielna i piękna przyjaciółka Natalia, Braulio – mnich wynalazca konstruujący rozmaite urządzenia, Brukwiej – rycerz, który szkolił Ryśka i Gustaw, krokodyl, który nie chce być smokiem. Postaci negatywne: Ponuriusz, sir Glancelot, który jedynie udaje rycerza i kapryśna, rozpieszczona Lara dodają kolorytu tej barwnej historii. Podkreślona została w niej rola relacji rodzinnych, potrzeba akceptacji przez bliskich odmiennych od rodzicielskich planów i aspiracji młodego człowieka.

A najważniejsze w opowieści o dzielnym Ryśku jest przesłanie, że największą przygodą jest realizowanie swoich marzeń i bycie sobą.

Film można oglądać w kinach od 15 listopada br.

Tekst i foto: Ewa Balana

Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--