„Pokój na wodzie” – powieść Roberta Pazziego

Roberto Pazzi „Pokój na wodzie” (La stanza sull’acqua), tłumaczenie Monika Woźniak, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013

Roberto Pazzi, poeta, prozaik i dziennikarz z Ferrary, autor bestsellerowego „Konklawe”, był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi włoskimi nagrodami literackimi, a jego książki przetłumaczone zostały na ponad dwadzieścia języków.

Pisarz postanowił napisać książkę o losach Cezariona po tym, kiedy zobaczył w 1986 r. Forum Romanum z tarasu rzymskiego hotelu, a towarzysząca mu wówczas Paola Masino wspomniała Wercyngetoryksa, którego Cezar więził przez sześć lat.

Akcja „Pokoju na wodzie” toczy się w starożytności, a rozpoczyna się w roku 46 p.n.e. od ukazania Cezara, który wspomina właśnie Wercyngetoryksa, galijskiego wodza, którego pokonał i uwięził. Kilkanaście lat później na wodach Nilu płyną ku sobie dwa statki, jeden biały, drugi czarny. Na pokładzie pierwszego z nich ucieka z Egiptu Cezarion -  syn Kleopatry i Cezara. Drugim statkiem w męskim przebraniu podróżuje córka władcy Etiopii – Afra. Ona również pragnie ocalić swe życie i zmuszona do ucieczki płynie ku Aleksandrii. Cezarion podróżuje z dużo starszą od siebie opiekunką i niewolnicą Lanią, z którą łączy go silna więź erotyczna. Atmosfera na jego statku robi się coraz bardziej nieprzyjazna młodemu władcy. Zanosi się na spisek i zdradę. Los sprawia, że obydwa statki natykają się po drodze na siebie, a młodzi władcy spotykają się na Nilu i ulegają wzajemnej fascynacji. Obydwoje postanawiają odmienić ciążące nad nimi fatum i zmienić bieg historii. Nie wiadomo, czy ten plan się powiedzie.

„Pokój na wodzie” to daleka od realizmu opowieść o samotności, przeznaczeniu, niebezpieczeństwie i próbie przeciwstawienia się losowi. Jest ona przepełniona erotyczną zmysłowością i panuje w niej niezwykły klimat – z jednej strony bliski starożytności (wątek spisków i bezwzględnych mordów przeciwników), z drugiej ulotnej fantazji. Mimo pewnych nieścisłości i niedopowiedzeń „Pokój na wodzie” może być ciekawą lekturą na jesienne wieczory.

Tekst i foto: Ewa Balana

 
Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--