Solidarni dla pokoju – XIII szczyt noblistów w Warszawie

W dniach 21-23 października br. Warszawa stała się stolicą  pokoju, w tych dniach odbywał się bowiem XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Podczas obrad dyskutowali oni o najważniejszych problemach świata i zagrożeniach globalnego pokoju. Hasłem tegorocznego szczytu było „Solidarność dla pokoju – czas działać”.

Inicjatorem corocznych spotkań noblistów pokojowej nagrody jest Michaił Gorbaczow, laureat z 1990 r. Początkowo szczyty odbywały się w Rzymie, następnie co roku gdzie indziej. W tym roku,  po raz pierwszy spotkanie miało miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, a trzydzieści lat temu prezydenta Lecha Wałęsę uhonorowano właśnie tą nagrodą. Oprócz niego w gronie noblistów szczytu znaleźli się: Dalajlama XIV, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi, Betty Williams i Mairead Maguire – działaczki na rzecz pokoju z Irlandii Północnej, Mohammad Yunus – profesor ekonomii i twórca idei mikrokredytu oraz przedstawiciele nagrodzonych Pokojową Nagrodą Nobla organizacji takich jak: Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju, Amnesty International, Pugwash Conferences, American Friends for Service Committee, Międzynarodowy Zespół d.s. Zmiany Klimatu, Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, ONZ i Wysoki Komisarz ONZ d.s. Uchodźców.

W obradach noblistów uczestniczyło kilka tysięcy osób z Polski i z zagranicy. Odbyło się sześć sesji, większość z nich w Sali Kongresowej PKiN, ostatnie dwie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, gdzie zakończył się uroczyście cały szczyt. Przez trzy dni omawiano największe problemy świata i możliwe sposoby ich rozwiązywania. Wśród tematów dyskusji znalazły się m.in.: konflikt w Syrii, blokada Strefy Gazy, ocieplanie się klimatu i inne zagrożenia dla środowiska naturalnego, głód i ubóstwo, łamanie praw człowieka. Mairead Maguire poruszyła istotny problem roli mediów we współczesnych konfliktach. Większość z nich powiela informacje przekazywane przez mainstreamowe media, głównie amerykańskie. Potrzeba takich, które by pokazywały to , co się naprawdę dzieje, co jest dobre, a co złe. Konieczne jest według niej rozwiązanie współczesnych problemów pokojową drogą dialogu i negocjacji, a nie interwencji zbrojnych, które niszczą kraje i zabijają ludzi. Noblistka zaapelowała o otwarcie więzienia, jakim jest Gaza. Były prezydent RP Lech Wałęsa wskazał na potrzebę wypunktowania zagrożeń współczesnego świata i budowania jego przyszłości na wartościach, gdyż „największe zwycięstwa przychodziły poprzez wartości, a nie przez czołgi”. Dalajlama XIV podkreślił rolę poczucia jedności i pokoju wewnętrznego w budowaniu pokoju na świecie. W oświadczeniu wypracowanym podczas obrad nobliści wezwali do całkowitego zakazu użycia broni jądrowej i ograniczenia wydatków na zbrojenia oraz zaapelowali o solidarność między ludźmi.

W trakcie szczytu wręczyli oni dwie nagrody. Pierwszą z nich - Medalem Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wyróżnili Jerzego Owsiaka, współzałożyciela i prezesa zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Została ona przyznana za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny. Drugie wyróżnienie - Nagroda Pokoju przyznana została amerykańskiej aktorce i producentce Sharon Stone za działalność na rzecz chorych na AIDS i HIV. Miało to miejsce podczas ceremonii zakończenia szczytu. Ostatnim akcentem tego ważnego wydarzenia była uroczystość posadzenia drzewka Szczytu w Ogrodzie Saskim. Przypomina ono o tym, że, cytując Betty Williams, „wszyscy musimy znaleźć sposób działania na rzecz pokoju”.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

Od lewej: Ekaterina Zagladina, Frederik Willem de Klerk, Lech Wałęsa, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Piotr Gulczyński

 

 

Sharon Stone na widowni

 

 

 

Mairead Maguire i siostra Agnes-Mariam de la CroixKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--