SCENA HOŻA 51 ma być pierwszą w Warszawie Teatralną Miejscówką. Chcemy wrosnąć z teatrem w klubową tkankę miejską. U nas nie zobaczycie majestatycznie opadającej kurtyny i zapierającej dech w piersiach scenografii. Najważniejsze będzie spotkanie teatrem i artystami w zupełnie zaskakującej przestrzeni – zapowiadają twórcy. Od 15 do 17 listopada wielkie otwarcie.

 

Pod nazwą SCENA HOŻA 51 w magicznym miejscu Starej Fabryki Serów przy ulicy Hożej w Warszawie startuje nowy projekt młodych artystów. Na dwóch piętrach postindustrialnej przestrzeni powstaje repertuarowy teatr. Miejsce zakręconych artystów. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Teatr Pijana Sypialnia, który w rankingu krytyków teatralnych miesięcznika „Teatr” w sezonie 2012/2013, został dwukrotnie wyróżniony za jedno z najciekawszych wydarzeń teatralnego offu.

 

Ideą, która towarzyszy powstaniu SCENY HOŻA 51 jest połączenie teatru z kulturą kawiarnianą i klubową, która zawładnęła Warszawą. W teatrze na Hożej obowiązuje luźna, wręcz klubowa atmosfera. Można pić ciepłą herbatę, robić zdjęcia, a przychodząc na spektakl nie trzeba wbijać się w ciasny garnitur.

 

Jesteśmy ludźmi, których Warszawa inspiruje. Zauważamy, jak wielkie znaczenie w tworzeniu atmosfery i poziomu życia w mieście odgrywają podobne miejsca. Chcemy w tym procesie zmieniania Warszawy aktywnie uczestniczyć.

 

Spektaklom będą towarzyszyły dyskusje z udziałem dziennikarzy, animatorów życia społecznego, aktywistów oraz wszystkich, którym nie jest obojętna Warszawa – jej kultura i życie towarzyskie. Atmosferze dyskusji ma pomagać nie tylko kawiarniany klimat SCENY HOŻA 51. Kameralne koncerty, muzyka akustyczna, ale również potańcówki na stałe wypełnią repertuar. Wydarzenia będą odbywały się na dwóch piętrach fabryki. KAWIARNIA będzie miejscem kameralnych spektakli, koncertów i dyskusji. PODDASZE, to przestrzeń dużych widowisk teatralnych i muzycznych. Pierwszym będzie „Wodewil Warszawski”. Aż piętnastu aktorów i ośmioosobowa Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia w rozśpiewanej formie opowie o Warszawie historycznej i współczesnej.

 

SCENA HOŻA 51, będzie również pierwszym teatrem w Warszawie, gdzie w repertuarze na stałe znajdą się spektakle najlepszych offowych teatrów z całej Polski. W trakcie weekendu otwarcia zaprezentuje się m.in. Teatr Proscenium z Krakowa. Będzie okazja, żeby nauczyć się tańców warszawskich, a także zobaczyć cmentarne misterium Mirona Białoszewskiego – „Osmędeusze”.

 

 

Link do wydarzenia otwarcia, informacje repertuarowe: https://www.facebook.com/events/222502854581518/

 

KRÓTKA HISTORIA STAREJ FABRYKI PRZY ULICY HOŻEJ

Historia tego miejsca sięga końca XIX wieku. Rozpoczęła wtedy swoją działalność drukarnia Orgelbrand i Synowie. Później mieścił się tu rosyjski szpital polowy. W 1919 roku nieruchomość przeszła w posiadanie Warszawskiego Ziemiańskiego Towarzystwa Mleczarskiego. W czasie Powstania Warszawskiego działała tu placówka AK „Jajczarnia”, która produkowała materiały wybuchowe i tworzyła zaplecze dla walczących wojsk.     W ostatnich latach Hoża 51 była siedzibą spółki Serwar. Od ubiegłego roku miejsce dostało nowe życie. W samym centrum Warszawy powstaje nowe kulturalne miejsca na mapie stolicy.

 

O TEATRZE PIJANA SYPIALNIA

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosna 2012 roku w Warszawie. To grupa młodych zwariowanych aktorów i doświadczonych kierowników artystycznych. Swoje spektakle prezentują w miejscach, gdzie teatr nie gości na co dzien. Spotkamy ich w kawiarniach, na ulicy, na podwórkach starych kamienic, a nawet w… tramwajach.

W rankingu krytyków miesięcznika “Teatr” podsumowującym sezon artystyczny 2012/2013 Teatr Pijana Sypialnia aż dwukrotnie został wyróżniony w kategorii off. Sa laureatami festiwali teatralnych w całej Polsce. Brali udział m.in. w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.

Razem z BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa są twórcami Festiwalu Teatralnego WrzAWA, którego pierwsza edycja odbyła sie w lipcu 2013 roku w Warszawie, na patio budynku PAST-y.

 

Ich celem jest tworzenie teatru, któremu towarzyszy atmosfera dyskusji i wzajemnego poznania w relacji widz-aktor.


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--