„My, dzieci z dworca ZOO” 

Teatr Kamienica

31 października 2013 r. - PREMIERA

 

 

Teatr Kamienica zaprasza na spektaklu „My dzieci z dworca ZOO”, w reżyserii Giovanniego Castellanosa, którego premiera odbędzie się 31 października 2013 r., na scenie OFICYNA (spektakl grany zamiennie również na scenie PARTER) . 

 

Autorzy:   Kai Hermann, Horst Rieck 
Przekład:  Ryszard Turczyn 
Reżyseria i adaptacja: Giovanny Castellanos (Kolumbia) 
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak 
Muzyka:   Marcin Rumiński 
Asystent reżysera:  Katarzyna Sucharda-Szwed

Występują:   Magdalena Nieć, Gracja Niedźwiedź, Katarzyna Ptasińska, Marcel Sabat, Adam Serowaniec

 

W spektaklu wykorzystano utwory zespołu Dżem 

 


 

Wygląda na to, że Teatr Kamienica przywraca znaczenie skompromitowanemu dzięki działaniom TVP słowu - MISJA!. Spektakl My, dzieci z dworca ZOO jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka obnaża ludzką bezradność wobec systemu dla którego jednostka jest nieistotna.

Asumpt do zajęcia się tym tematem dała coraz bardziej dramatyczna sytuacja wśród środowisk dzieci i młodzieży, wynikająca z łatwości w dostępie do używek – alkoholu i środków odurzających, w tym narkotyków.

Spektakl powstał we współpracy z pionem prewencji policji i po każdym spektaklu przewidywane jest wystąpienie specjalistów do walki z narkomanią i uzależnieniami. Co więcej planowane są prelekcje / warsztaty  dla rodziców, wyczulające ich na różne symptomy, które pomogą im w odpowiednim momencie zorientować się, że ich dziecko zaczyna mieć problemy z jakimś uzależnieniem. Jest to szalenie ważne, bo z reguły jest tak, że gdy smutna prawda o ich dzieciach dociera do rodziców, jest już za późno na szybkie i efektywne działania. W najlepszym przypadku pozostaje długotrwałe leczenie, a w najgorszym …. 

 

Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego „Sterna” w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.

Dyskusja na ten temat rozgorzała ponownie w 1981 r., gdy na podstawie książki, w Niemczech powstał film Christiane F. – My, dzieci z dworca ZOO.

Tragicznym jest fakt, że pomimo upływu tylu lat, społeczeństwa nie uporały się  z tym problemem, a co gorzej, wygląda na to, że w Polsce zdecydowanie nasila się on.

Tym bardziej godna polecenia jest inicjatywa Teatru Kamienica, który w formie sztuki teatralnej podejmuje się MISJI szerzenia wiedzy o zagrożeniach płynących z coraz łatwiej dostępnych używek.

 

Tekst + FOTO: Krzysztof Stopczyk – na podstawie materiałów prasowych Teatru Kamienica

 Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--