Międzynarodowy Festiwal Teatru Eye on Culture Festival poświęcony będzie prezentacji teatrów alternatywnych oraz zespołów muzycznych z Europy Środkowo-Wschodniej. W programie znalazły się również spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne.


"Prezentowane podczas festiwalu spektakle będą dotykać kwestii politycznych, społecznych a także kwestii tożsamości. Festiwal polecamy osobom, które są zainteresowane naszymi wschodnimi sąsiadami, chcemy pokazać mało znane u nas niezależne teatry z tych krajów" - powiedział w środę Paweł Lickiewicz, rzecznik prasowy festiwalu podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal. 


Impreza została podzielona na cztery bloki tematyczne, które odpowiadają kolejnym dniom festiwalu. I tak pierwszy dzień "W oczach reżimu" poświęcony będzie miejscu jednostki w systemach niedemokratycznych oraz stosunkowi władzy do człowieka. W tym dniu wystąpi po raz pierwszy w Polsce białoruski Korniag Theatre z Mińska, który przedstawi sztukę "Spektakl Nr 7"; zrealizowaną w konwencji teatru plastycznego opowieść o strachu. 


Tego dnia widzowie będą także mogli zobaczyć lalkowe przedstawienie czeskiego teatru z Brna pt "Putin na nartach" - rzecz o wojnie w Czeczenii - na podstawie dziennika Anny Politkowskiej, niezależnej rosyjskiej dziennikarki, znanej z bardzo krytycznego stosunku do administracji Putina oraz wojny w Czeczenii. Politkowska została zamordowana w Moskwie w 2006 r. 


"Literatura pamięci" to temat drugiego dnia festiwalu. Poświęcony będzie próbie zmierzenia się z historią, z problemami dnia codziennego oraz dzisiejszemu stosunkowi do pamięci zbiorowej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Widzowie będą mogli uczestniczyć w panelu dyskusyjnym pt. "Sztuka wobec wyzwań społecznych" a także zobaczyć przedstawienie "Wojna nie ma nic z kobiety" na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz o tym samym tytule. Spektakl prezentuje Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Tematem przedstawień prezentowanych trzeciego dnia będzie "Samoidentyfikacja". Odbędzie się m.in. panel pt. "Europa Wschodnia. Władza.Pamięć.Tożsamość". Atviras Ratas z Wilna przedstawi działania teatralne pt. "Ucieczka od Akropolu" oraz "Krainę deszczu". 


W ostatnim, czwartym, dniu imprezy pt. "Dźwięki teatru" odbędzie się koncert-spektakl "Moskwa Pietuszki" na podstawie tekstu Wieniedikta Jerofiejewa, przygotowany przez Teatr Nowy z Krakowa. 


Natomiast Teatr Nowy z Łodzi w widowisku "Chcę do nieba. LENINGRADŁÓDZ" przedstawi piosenki zespołu Leningrad Sergieja Sznurowa, w jazzowych aranżacjach Leny Ledoff. Organizatorzy zapowiadają wieczór "pełen humoru, klimatu minionego czasu". 


Festiwal "Eye on Culture" to nie tylko panele i przedstawienia teatralne, ale także koncerty artystów z Białorusi, Polski i Rosji. Wystąpią m.in. warszawski zespół jazzowy Michał Milczarek Trio, moskiewskie trio Bigudi grające muzykę elektroniczną oraz białoruski DJ i twórca muzyczny Papa Bo. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: eyeonculturefestival.eu. 


Festiwal odbędzie się w dniach 17-20 października w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz w klubie Sen Pszczoły. 


Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych.(PAP)

 

więcej: - eyeonculturefestival.eu


 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--