Młodzi, zbuntowani „Królowie lata” w kinach na koniec wakacji


 „Królowie lata” (The Kings of Summer)

Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts

Scenariusz: Chris Galletta

Muzyka: Ryan Miller

Zdjęcia: Ross Riege

Obsada: Nick Robinson (Joe), Gabriel Basso (Patrick), Moises Arias (Biaggio), Erin Moriarty (Kelly), Nick Offerman (Frank, ojciec Joe), Megan Mullally (matka Patricka), Marc Evan Jackson (ojciec Patricka), Alison Brie (Heather, siostra Joe) i in.

Kraj i rok produkcji: USA 2013


„Królowie lata” to komedia, w której odnajdziemy też cechy filmu obyczajowego i dramatu. Całość zapowiada się od pierwszych kadrów sielsko i wesoło, ale to tylko ogólne wrażenie. Trzech nastolatków przeżywa w życiu kryzys. Joe mieszka tylko z ojcem, jego mama nie żyje, a im obu ciężko się dogadać. Patrick jest jedynakiem, jego relacje z nadopiekuńczymi, stale kontrolującymi go rodzicami są trudne, a on sam często dostaje z tego powodu wysypki. Chłopcy są przyjaciółmi, Biaggio to ich kolega ze szkoły. Wszyscy trzej źle czują się w swoich rodzinnych domach, zatem postanawiają uciec, zamieszkać razem i spróbować stać się dorosłymi. Skończyli już przecież 15 lat. Kiedy przychodzą wakacje postanawiają zrealizować plan, którego autorem jest głównie Joe. Uciekają do lasu, gdzie na polanie budują dom z zebranych przez siebie materiałów. Tam zamieszkają wspólnie do czasu, gdy wzajemne relacje przyjaciół nie skomplikują się za sprawą pięknej Kelly, koleżanki ze szkoły, która wraz z dwójką znajomych odwiedzi ich w leśnej kryjówce.

Jest to ciekawy, refleksyjny i nastrojowy film o dorastaniu, które pokazane jest w zabawny i wzruszający sposób. Przypomina widzom, że ten okres, kiedy człowiek pragnie być dorosłym i samodzielnym niesie ze sobą mnóstwo problemów. Królowie lata przeżywają konflikty z najbliższymi, kryzys przyjaźni, pierwszą miłość, która przynosi jednemu radość, drugiemu rozczarowanie, a także kryzys tożsamości. Jednocześnie bohaterowie pokazują, że potrafią przetrwać w lesie i dać sobie radę z niebezpieczną naturą, w której często czai się niebezpieczeństwo. Młodzi aktorzy wnieśli do filmu świeżość, autentyzm i urok. Są bardzo przekonujący, tacy jak prawdziwi nastolatkowie, których znamy z sąsiedztwa lub z autopsji. Piękne leśne plenery północno-wschodniego Ohio są barwnym tłem dla tej historii.

Film wchodzi na ekrany kin 30 sierpnia 2013 r.

Ewa Balana

 


 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--