Aida” Giuseppe Verdiego w technologii 3D

z włoskiej Arena di Verona 8 sierpnia tylko w Multikinie


 

Multikino ma zaszczyt zaprosić na retransmisję opery „Aida”. Nagranie jednej z najsłynniejszych oper świata zrealizowano po raz pierwszy w technologii kinowej 3D. 8 sierpnia w wybranych kinach sieci Multikino widzowie będą mogli „znaleźć się” w antycznej arenie we włoskiej Weronie.

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na to wydarzenie do Multikin Złote Tarasy oraz Ursynów. Aby wziąć udział w konkursie, należy na adres ewa@kulturalnie.waw.pl przesłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując tytuł opery oraz preferowane kino. Czekamy dziś (5 sierpnia) od 10.00 do 14.00, zwycięzcy otrzymają powiadomienia o wygranej przed 16.00. Powodzenia!:)

 

 


 

 

Retransmisję nagrania z 23 czerwca 2012 odbędzie się 8 sierpnia o 18.00 tylko w kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

 

 

 

Opis:

 

 

 

Opera w czterech aktach, śpiewana po włosku, napisy angielskie

 

W 1869 zwrócił się  do Verdiego kedyw Egiptu, Izmaił Pasza, z propozycją napisania opery, której wystawienie uświetniłoby uroczystość otwarcia ukończonego w tym właśnie roku Kanału Sueskiego. Zamówienie zostało przyjęte i tak powstała Aida, jedno z najświetniejszych dzieł Verdiego, zamykające drugi, w pełni już dojrzały okres jego twórczości zapoczątkowany Rigolettem, Trubadurem i Traviatą. Odpowiadała ona w pełni panującym w tej epoce i zgodnym z gustami ówczesnej publiczności konwencjom operowym, zarazem jednak była dziełem nowym, stanowiącym poważny krok naprzód nie tylko w indywidualnej ewolucji twórczego stylu Verdiego, ale i w całym rozwoju włoskiej opery romantycznej.

 

Mamy więc w Aidzie monumentalność i przepych, mamy egzotyczne libretto, mamy popisowe arie głównych bohaterów i wielki zbiorowy finał w II akcie. Są to jednak cechy raczej zewnętrzne, które upodabniają Aidę do innych oper tej epoki. Wyróżnia się ona natomiast spośród nich szlachetnością melodii, świetną charakterystyką muzyczną poszczególnych postaci oraz dużą subtelnością środków muzycznego wyrazu. 

 

Wielkie sceny zbiorowe uderzają efektownością i rozmachem, a także zróżnicowaniem charakteru poszczególnych partii i maestrią kontrapunktycznej techniki. Nie brak w Aidzie momentów poetycznych i głęboko nastrojowych. Warto też wspomnieć, że w operze tej wprowadził Verdi motywy muzyczne towarzyszące stale niektórym postaciom, przede wszystkim Aidzie i Amneris. Można by nazwać je motywami przewodnimi, z tym jednak, że nie są one, jak u Wagnera, wynikiem z góry przyjętej, wyrozumowanej zasady, lecz powracają w toku dzieła w sposób całkowicie naturalny.

 

 

 

Program pokazu:

 

Start: 18:00

 

Część 1: 85 minut

 

Przerwy: 15 minut

 

Część 2: 73 minuty

 

Łączny czas trwania: 143 minuty

 

 

 

Produkcja:

 

Dyrygent – Daniel Oren

 

Reżyseria – Gianfranco de Bosio

 

Choreografia – Susanna Egri

 

 

 

Obsada:

 

Aida, sopran – Hui He

 

Radames, wódz wojsk egipskich, tenor – Marco Berti

 

Amneris, córka Faraona, mezzosopran – Andrea Ulbrich

 

Amonastro, baryton – Ambrogio Maestri

 

Il Re, Faraon, bas - Francesco Ellero D’Artegna

 

Ramfis, arcykapłan Izydy, bas - Giacomo Prestia

 

Goniec, tenor - Antonello Ceron

 

Kapłanka, sopran - Antonella Trevisan

 

 

 

Bilety: 

 

Bilet normalny – 40 zł

 

bilet ulgowy dla uczniów i studentów z ważną  legitymacją – 30 zł

 

bilet grupowy dla grup powyżej 15 osób - 30 zł od osoby

 

 

 

Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl.

 

Bilety grupowe do nabycia tylko u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach.

 

 

 

Organizator: Multikino S.A.

 

Producent: Rising Alternative, Arena di Verona, Classica 

 

Dystrybutor: Rising Alternative

 

Nośnik / Technologia: Odtworzenie, format cyfrowy DCP, High Definition, 3D, Digital Dolby Surround 5.1

 

Patroni: Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Opera.info.pl, Superstarsi.pl oraz RMF Classic.

 

Mecenasem projektu „Opera i Balet HD w Multikinie” jest firma OSRAM.

 

Szczegóły i bilety: www.multikino.pl

 

 

 

 

 

 

Wybrane kawy 15% taniej:

 

 

 

Wszystkich koneserów dobrego smaku zachęcamy do odwiedzenia naszych kawiarni, gdzie oferujemy doskonałą mieszankę  100% Arabica z segmentu Specialty Coffee. 
Po okazaniu biletu na wydarzenie wybrane kawy 15% taniej. Zniżka dotyczy wybranych kaw 400 ml - latte, cappuccino, ice latte, americano.

 

 

 

 

 

 

***

 

 

 

Streszczenie Libretta (według Przewodnika Operowego j. Kańskiego)

 

Akt I

 

Odsłona 1

 

Młody żołnierz Radames, którego kocha córka faraona Amneris, zostaje dowódcą wyprawy wojennej przeciw Etiopom. Radames darzy jednak miłością młodą etiopską niewolnicę, Aidę. W jej sercu pojawiają się sprzeczne uczucia - chciałaby zwycięstwa Radamesa, lecz przeraża ją klęska ojczyzny.

 

Odsłona 2

 

 
Przy wtórze kapłańskich śpiewów, arcykapłan Ramfis wręcza Radamesowi poświęcony miecz.
 
 
Akt II

 

 
Odsłona 1

 

 
W pałacu faraonów Amneris oczekuje powrotu zwycięskich wojsk. Wie już, że etiopska niewolnica jest jej rywalką. 

 

 

 

Odsłona 2

 

 
Po zwycięskiej wojnie Faraon obiecuje spełnić każde życzenie Radamesa. Aida wśród etiopskich jeńców dostrzega
swego ojca, Amonastra. Radames prosi faraona o wolność dla zwyciężonych przeciwników. Jedynie Aida i jej ojciec zostają zatrzymani jako zakładnicy. Jako kolejny dowód wdzięczności faraon ofiarowuje Radamesowi rękę swojej córki.  
 
Akt III

 

 

 

Aida po raz ostatni spotyka się z ukochanym. Za namową ojca nakłania Radamesa, by zbiegł z nią z Egiptu. Obmyślając drogę ucieczki, Radames zdradza wojskowe plany Egipcjan. Podsłuchał go Amonastro, który wychodzi z ukrycia i przedstawia się jako król Etiopów. Zjawiają się Amneris z Ramfisem. Aida i Amonastro uciekają, natomiast Radames oddaje się w ręce arcykapłana.

 

 
Akt IV

 

 
Odsłona 1

 

 
Amneris przyrzeka Radamesowi wolność, jeżeli poślubi ją i zapomni o Aidzie. Radames odmawia. Zostaje skazany na śmierć  przez zamurowanie ż
ywcem. Amneris mdleje.

 

 

 

Odsłona 2

 

W ciemności grobowca Radames spotyka Aidę, która postanowiła umrzeć wraz z ukochanym. Złączeni uściskiem, oczekują śmierci.

 

 


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--