Kolektyw Globale i DKF Muranów były organizatorami pokazu wyjątkowego filmu dokumentalnego, po którym odbyło się spotkanie z Ewą Jasiewicz, dziennikarką, która była naocznym świadkiem masakry w Gazie. Widzowie wzięli udział w trwającej długo dyskusji, której punktem wyjścia miał być film. Relacja Ewy Jasiewicz z tamtych wydarzeń to przekaz człowieka - humanisty, któremu bliski jest los innych ludzi.

     Data pokazu filmu „Zastrzelić Gazę” („Zastrzelić bestię”, "To shoot an elephant") w reżyserii Alberto Arce i Muhammada Rujailaha nie była przypadkowa, odbył się on 17 stycznia 2010 r. w pierwszą rocznicę prowadzonej przez wojska izraelskie operacji „Płynny Ołów”. Projekcja filmu była częścią międzynarodowej kampanii solidarności z Palestyńczykami. Widownia kina Muranów wypełniona była po brzegi. Do zaproszonego gościa - Ewy Jasiewicz, która jest obecnie koordynatorką Projektu Gaza z ramienia Ruchu Wolna Gaza, dołączyli znawcy tematu –  artystka Joanna Rajkowska oraz Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – Edycja Polska.

     Dokument pokazał obrazy wstrząsające. Akcja filmu koncentrowała się na codziennym życiu Palestyńczyków, rozgrywała się głównie w szpitalu Al Awda, w karetkach pogotowia i na ulicach miast w Strefie Gazy. Pokazano śmierć kilkuletnich dzieci, zburzone domy i uciekających z nich mieszkańców, ostrzeliwane pola uprawne i ulice. Twórcy filmu dołączyli do ekip karetek pogotowia, żeby być blisko tego fragmentu rzeczywistości, która miała miejsce w grudniu 2008 r. na kilka dni po wygaśnięciu rozejmu między Izraelem a Hamasem. W trakcie operacji „Płynny Ołów” siły izraelskie atakowały cele cywilne, używały m.in. bomb lub pocisków zapalających wypełnionych białym fosforem, broni zakazanej od 1980 r. na mocy konwencji genewskich. Ginęli i odnosili rany cywile, wśród nich także ratownicy medyczni.

     Po pokazie odbyła dyskusja. Miała się rozpocząć od pytań, ale zaczęła się nieuzasadnionym atakiem na Ewę Jasiewicz. Jednym z argumentów na jej obronę była wypowiedź, w której podkreślono, iż w Londynie w czasie tych wydarzeń miała miejsce demonstracja, w której widniały transparenty "Jews against Israel” (Żydzi przeciw Izraelowi). Podczas dyskusji usłyszeliśmy m.in., że blokada Strefy Gazy trwa nadal i jest ona nielegalna z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi nadal koczuje w namiotach. Egipt współdziała z Izraelem w tej blokadzie. Joanna Rajkowska, artystka, która pracowała na Zachodnim Brzegu powiedziała, że Palestyńczycy, z którymi robiła wywiady nigdy nie widzieli cywilów Izraelczyków, jedynie żołnierzy. Odbierają Izrael jako siłę, która zagraża ich istnieniu. Przemysław Wielgosz podkreślił, że strony konfliktu nie są równe. Dyskusja miała w dużej mierze charakter emocjonalny. Niektórzy dyskutanci z widowni byli zaangażowani po jednej lub drugiej stronie konfliktu. Film, który obejrzeliśmy niósł inne przesłanie, takie, że nie należy być obojętnym na cierpienie i śmierć niewinnych ludzi. Podczas II wojny światowej społeczność międzynarodowa biernie przyglądała się łamaniu konwencji międzynarodowych, zbrodniom i okropnościom. Środki masowego przekazu nie miały wielkiej siły oddziaływania a świat pogrążony był w wojnie. Dziś media to „czwarta władza” a w większości krajów na świecie panuje pokój. Możemy się z niego cieszyć, idąc spokojnie do pracy, do szkoły, mogąc spokojnie spać. Pojednanie palestyńsko-izraelskie to wyzwanie nie tylko dla polityków. Ewa Jasiewicz w nie wierzy. Najważniejszym według niej celem jest mobilizacja społeczności międzynarodowej oddolnie, ponieważ odgórnie się nie udało.

 


tekst i foto: Ewa BalanaOd lewej: Ewa Jasiewicz, Joanna Rajkowska i Przemysław Wielgosz

kadr z filmu - jeden z bohaterów filmu, wykształcony Palestyńczyk, który szkolił ratowników medycznych. W końcowym kadrze widzimy go zabitego przez izraelski czołg


kadr z filmu - jeden z największych magazynów leków i żywności przekazanych w ramach pomocy humanitarnej

 

 

Możliwość sporządzenia relacji oraz zdjęć dzięki uprzejmości organizatorów.

 

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--