Grażyna Torbicka poleca: „Przed północą” w ramach cyklu Kocham Kino w Multikinie

 

Spotkali się w Wiedniu. W Paryżu postanowili być razem. Zaś w Grecji… przyszedł  kryzys. Trzecia część niezwykłej trylogii Richarda Linklatera  
z Ethanem Hawke’em i Julie Delpy „Przed północą” już 27 czerwca przedpremierowo w ramach cyklu Kocham Kino w Multikinie.

 


 

„Kocham Kino w Multikinie” jest wspólnym przedsięwzięciem Programu 2 TVP  
i Multikina. Ambasadorką projektu jest Grażyna Torbicka, autorka telewizyjnego magazynu „Kocham Kino”, która co miesiąc w innym kinie sieci Multikino prowadzi spotkania ze znakomitymi gośćmi. Relacje ze spotkań są potem emitowane w pozostałych kinach biorących udział w projekcie. Można je też obejrzeć na portalu Stopklatka.pl.

 

W ramach Kocham Kino w Multikinie na wielkim ekranie prezentowane są najciekawsze, najbardziej dyskusyjne i najodważniejsze dzieła współczesnej kinematografii. Filmem, który tym razem znalazł się w repertuarze Kocham Kino w Multikinie jest „Przed północą”.

 
„Przed północą” to trzecia część niezwykłego filmowego cyklu autorstwa Richarda Linklatera. Jesse i Celine spotkali się w Wiedniu. Młody amerykański chłopak zaczepił  
w pociągu francuską studentkę i tak zaczęła się ich kilkunastogodzinna rozmowa  
o miłości, muzyce, sensie życia. Postanowili, że spędzą razem czas przed odlotem Jesse’ego do Stanów Zjednoczonych. Opowiada o tym film „Przed wschodem słońca”, rekomendowany przez krytyków jako pierwsze dzieło, w którym młodych ludzi przyciąga do siebie nie wygląd, czy bliżej niesprecyzowana „chemia”, ale refleksje, światopogląd, cechy umysłu.

 

Mija 10 lat. Jesse, debiutujący pisarz, przyjeżdża do stolicy Francji promować swoją książkę inspirowaną przygodą, jaka przydarzyła mu się w Wiedniu. Na spotkanie autorskie przychodzi Celine. Oboje są dojrzalsi, ale pozostała w nich więź sprzed lat. Jednak wiek, doświadczenie, zobowiązania sprawiają, że trudniej niż poprzednio przełamać lody. Mimo to, okazuje się, że podobnie nastrojone rejestry uczuć, inteligencja i humor pozwalają odnaleźć to wszystko, co zafascynowało ich wzajemnie dekadę wcześniej. „Przed zachodem słońca” kończy się zagadkowo. Nie wiemy, czy bohaterowie będą razem czy znów się rozstaną.

 

„Przed północą” to film utrzymujący konwencję dwóch poprzednich, a jednocześnie zupełnie inny. Relacje bohaterów są tak zacieśnione, że niemal całkowicie znika gra pozorów, która była narracyjną lokomotywą dwóch poprzednich części. Mimo szczerych uczuć, które towarzyszyły bohaterom w ich rozmowach przed wschodem i zachodem słońca, widać było, że cały czas muszą grać jakieś role, że próbują jak najlepiej przed sobą wypaść, że ich rozmowa w równym stopniu jest tym, na co wygląda – bezpretensjonalną, pełną intelektualnej werwy i humoru wymianą opinii o życiu – jak  
i inteligentną formą autopromocji. W najnowszym filmie jest inaczej. Pomiędzy ludźmi żyjącymi ze sobą na stałe pojawiają się inne gry. Nasi bohaterowie wydają się spełnieni, dogłębnie poznali charakter swoich uczuć, znają się doskonale i pozornie wyczuwają swoje potrzeby. A jednak, jak w każdej relacji międzyludzkiej, nie potrafią wyzbyć się fałszu, hipokryzji i skrywanych tęsknot. Tęsknot tym trudniejszych do wyartykułowania, im bardziej ich związek jest „nowoczesny”, „mądry”, „dojrzały”. „Przed północą” to rozpisana na dwie role wiwisekcja współczesnych relacji międzyludzkich, z wpisanymi  
w nie humorem i smutkiem, ironią i dramatem codzienności. To mistrzowskie studium miłości do życia rozumianego jako nieustanne dążenie do osiągnięcia stanu spełnienia. W sferze intelektualnych aspiracji, ale też w obszarze rzeczy tak „banalnych” jak praca, rodzina czy dom.

 

Film „Przed północą” zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Kocham Kino  
w Multikinie 27 czerwca w
15 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kielce, Kraków, Koszalin, Łódź, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Rzeszów, Wrocław Arkady, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Zabrze. Po projekcji odbędzie się retransmisja rozmowy Grażyny Torbickiej z gośćmi i widzami zarejestrowanej podczas spotkania w Bydgoszczy.

 

Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie www.multikino.pl oraz na Fan Page’u Kocham Kino (facebook.com/kochamkino.tvp). Dyskusje z wcześniejszych spotkań prowadzonych w kinie przez Grażynę Torbicką można zobaczyć na www.stopklatka.pl.

 

 
Sponsorami cyklu „Kocham Kino w Multikinie” są: Fiat Auto Poland, producent samochodu Lancia Ypsilon, Citi Handlowy, oferujący Kartę Kredytową Citibank World MasterCard oraz Coca Cola.

 

Patroni medialni: „Polska The Times”, naszemiasto.pl, stopklatka.pl, „Film”, styl.pl, „Exklusiv”, „Aktivist”, „Kino”, dlaStudenta.pl, „Malemen” oraz dwutygodnik „Viva”.

 

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia „Kochami Kino w Multikinie” są: Program Drugi Telewizji Polskiej, wydawca magazynu i pasma „Kocham Kino” oraz Multikino.

 

Ceny biletów na wydarzenie: od 11 do 19 zł

***

 

Przed północą / Before Midnight 
USA 2013, 108 min 
reż. Richard Linklater 
scenariusz: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke 
zdjęcia: Christos Vouduris 
muzyka: Graham Reynolds 
scenografia: Anna Georgiadou

Montaż: Sandra Adair, A.C.E. 
producenci: Christos V. Konstantakopoulos, Sara Woodhatch

obsada: Julie Delpy, Ethan Hawke, Seamus Davey-Fitzpatrick, Jennifer Prior, Charlotte Prior, Xenia Kalogeropoulou, Walter Lassaly, Ariane Labed, Yannis Papadopoulos, Athina Rachel Tsangari, Panos Koronis

 

***

Czym jest „Kocham Kino”?

W kalendarzach prawdziwych kinomanów czwartkowy i niedzielny wieczór to szczególny czas –  wtedy właśnie emitowane jest pasmo i magazyn „Kocham Kino”, w których widzowie oglądają najznakomitsze pozycje filmowe oraz mają okazję wysłuchać rozmów ekspertów. Ich atrakcyjna forma połączona z niezwykłą wartością merytoryczną jest zjawiskiem niespotykanym w innych tego typu programach telewizyjnych. Nic więc dziwnego, że Magazyn otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego programu telewizyjnego promującego sztukę filmową, zaś jego autorka, Grażyna Torbicka, jest uważana za wyjątkową ambasadorkę kina o wysokich walorach artystycznych, które niestrudzenie popularyzuje jako dziennikarka i krytyk sztuki, ale również jako dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym. Jest obecna na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, a w swoich programach gości największych wizjonerów współczesnego kina. Uczestniczyła w pracach jury FIPRESCI na festiwalu w Berlinie, była także członkiem jury Nagrody Pierrot na Festiwalu Filmowym w Cannes. Od 1996 r. jest członkinią FIPRESCI.

 

Idea projektu „Kocham Kino w Multikinie”

Podczas spotkań „Kocham Kino w Multikinie” Grażyna Torbicka, co miesiąc obecna w innym kinie sieci Multikino, poprowadzi spotkania z gośćmi: twórcami filmów, krytykami, znawcami problematyki podejmowanej w prezentowanych w cyklu dziełach. W spotkaniach żywy udział będzie brała publiczność Multikina – organizatorzy zapraszają widzów do wymiany opinii, zadawania pytań, prezentowania własnej filozofii myślenia o kinematografii. Projekt „Kocham Kino w Multikinie” narodził się z chęci spotkania się z widzem, któremu, podobnie jak inicjatorom cyklu, leży na sercu rozwój sztuki filmowej. A to, że rzecz dzieje się w Multikinie, niech będzie dowodem, że w zapomnienie odchodzą czasy, gdy kina wielosalowe identyfikowano  wyłącznie z komercyjnym repertuarem. Multikino, lider na rynku alternatywnych treści kinowych, regularnie prezentuje na wielkim ekranie najwybitniejsze dzieła operowe, koncerty na żywo czy nietuzinkowe kino – będąc żywym przykładem głębokich zmian w filozofii zarządzania nowoczesnymi centrami kultury, jakimi stają się kina wielosalowe.

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia do Multikin Złote Tarasy, Ursynów i Targówek. Aby wziąć udział w konkursie, należy na adres marta@kulturalnie.waw.pl przesłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując preferowane kino. Czekamy dziś (26 czerwca) od 20.00 do końca dnia, zwycięzcy otrzymają odpowiedź jutro przed 9.00. Powodzenia!


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--