„Zupa na puentach” – filmowy portret Emila Wesołowskiego

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Drozdowicz i Maria Nockowska

Produkcja: Fundacja Kultury Polskiej, Studio Filmowe Autograf

„Zupa na puentach” jest filmem dokumentalnym, który zaskakuje swoją dynamiką, przeplataniem elementów, wielobarwnością opowieści. Jest to portret niezwykłego człowieka i artysty, jednego z wielkich twórców współczesnego baletu i teatru tańca. Główny bohater – Emil Wesołowski, tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor baletu i pedagog obchodzi 45-lecie swojej działalności scenicznej. Film jest więc pewnego rodzaju jej podsumowaniem i uhonorowaniem twórczości mistrza, którą charakteryzuje wypracowany przez lata własny styl.

Poznajemy początki jego kariery - lata dziecinne i młodzieńcze, które spędził w Poznaniu. Oglądamy zdjęcia z rodzinnych albumów, z kronik szkolnych i te z pierwszych spektakli. Obserwujemy jego pierwsze, własne realizacje i te najsłynniejsze. Słuchamy wypowiedzi tancerzy, reżyserów, aktorów, z którymi współpracował oraz jego przyjaciół i małżonki – Anny Staszak, z którą dzielił również życie zawodowe, gdyż była ona solistką baletu Conrada Drzewieckiego i Warszawskiego Teatru Wielkiego. To właśnie Drzewiecki – twórca Polskiego Teatru Tańca, znakomity, światowej sławy choreograf, wywarł na Emila Wesołowskiego największy wpływ.

Wraz z twórcami filmu obserwujemy głównego bohatera podczas prób i w pracy pedagogicznej. Przekonujemy się, że mistrz jest w świetnej formie artystycznej i fizycznej. Z tych kadrów i wypowiedzi jawi się obraz człowieka niezwykle utalentowanego, ale też ciepłego, otwartego na innych i bardzo pogodnego.

„Zupa na puentach” jest interesującą opowieścią biograficzną i ma szczególne walory edukacyjne. Ten dokument pokazuje czym jest balet, jakie są jego środki wyrazu. Pomaga zrozumieć istotę tańca i ruchu scenicznego. Pokazuje, że jest to bardzo ciężka praca, jednocześnie dająca wiele satysfakcji tancerzom i choreografowi. Jej rezultaty podziwiają i doceniają widzowie.

Więcej o filmie na www.zupanapuentach.net

Ewa Balana


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--