WARSZAWSKA SCENA TAŃCA 2013

 

To już ostatni w tej wiosennej odsłonie wieczór Warszawskiej Sceny Tańca. Kolejny wieczór 29 listopada: Warszawska NOC Tańca/ Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Szczegóły dotyczące możliwości zgłaszania projektów będą podane do 30 czerwca 2013 r. na stronie www.cialoumysl.pl

 

6 CZERWCA 2013 / CSW/godz. 19:00

Magda Jędra „Le pas Jaques“ / 40 min./ spektakl zawiera sceny nagości

premiera warszawska

Anna Steller „Przemieszczenie – performens” /40 min./ spektakl zawiera sceny nagości

premiera warszawska

 

GOŚCIE Z TRÓJMIASTA

Warszawska Scena Tańca po raz pierwszy gości artystów związanych z innym miastem niż Warszawa. Tym wieczorem inicjujemy serię prezentacji polskich spektakli,  które warszawska publiczność powinna zobaczyć.  Zaczynamy od Trójmiasta.

Mija już prawie 8 lat od debiutu Magdy Jędry i Anny Steller w Warszawie z kolektywem Good Girl Killer. Zespół powstał na początku 2005 r. z inicjatywy młodych kreatywnych artystów: Magdy Jędry, Zbigniewa Bieńkowskiego, Anny Steller, Grzegorza Welizarowicza, Jarosława [Max] Szwocha. Kilka miesięcy później ze swoim pierwszym projektem zadebiutował na Festiwalu Ciało/Umysł w nieistniejącej już przestrzeni Klubu Le Madame. Był to ich artystyczny manifest: taneczno, muzyczno, wizualny performance Good Girl Killer. Stylistykę teatru cechuje eklektyzm form i materii, w której taniec łączy się z muzyką i projekcją wideo. Artyści podejmują świadome działania, które mają na celu zatarcie granic między tymi sztukami. Dziś Magda Jędra i Anna Steller powracają do Warszawy znów na jedną scenę, ale tym razem ze swoimi indywidualnymi pracami. Mimo, że obie mają na swoim koncie wiele udanych projektów współpracy nie tylko z choreografami, ale także muzykami, reżyserami, artystami wizualnymi oraz bogatych inscenizacji, to w swoich najnowszych spektaklach preferują minimalizm. Silne podporządkowanie formie, precyzyjny ruch ukażą nam nową odsłonę artystek z Trójmiasta.

 

„Le pas Jaques“ czyli „kroki Jaques’a“ to nazwa metody szwajcarskiego pedagoga Jaques’a Dalcroze‘a, stosowanej w nauczaniu rytmiki. Ruch i rytm to pierwsza wyraźna metafora upływającego czasu i punkt wyjścia artystki do pracy nad spektaklem. Jednak prawdziwymi tematami solo Jędry stają się: przemoc, autoagresja…, a także bezradność wobec strategii i metod tworzenia nowego tańca.

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Magda Jędra

Współpraca: Anita Wach, Mariusz Krawczyk

Muzyka: kolaż

Produkcja: Good Girl Killer

Premiera: 3 grudnia 2011, Gdańsk

Spektakl zrealizowano dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Gdańska

 

MAGDA JĘDRA: tancerka, choreografka, performerka. W latach 1997-1999 tańczyła w Gdańskim Teatrze Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja, później współpracowała z Joe Alterem, Rafałem Dziemidokiem, Edytą Kozak, Leszkiem Bzdylem, Paulą Ross, Alexandrem Pepelyaewem, Anitą Wach, Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem oraz Grupą Artystyczną Koncentrat, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Akademia Ruchu. W 2011 wzięła udział w realizacji polskiej wersji spektaklu Jérôme’a Bela “The Show Must Go On”. W 2005 z Anną Steller, Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim powołała do życia teatr GOOD GIRL KILLER. Od 1999roku prowadzi warsztaty z techniki tańca współczesnego oraz improwizacji.

 

„Przemieszczenie” według definicji antropologa kultury Richarda Schechnera to proces, w którym wkracza się w jakieś przeżycie, jest się przez nie „poruszonym” lub „tkniętym”, a potem zostaje się porzuconym w okolicach tego samego miejsca, w którym się zaczęło. Anna Steller w swoim performensie odnosi się do wydarzeń ze swojej przeszłości, a także stanów z teraźniejszości, próbując zmierzyć się z nimi z innej perspektywy po to, aby doznać owego stanu uniesienia, balansować na skraju tego, co prawdziwe i udawane, być w transie i jednocześnie być sobą, zjednoczyć się z widownią lub dostarczyć jej rozrywki. Tancerce towarzyszy artysta wizualny i muzyk Adam Witkowski.

Koncept i wykonanie: Anna Steller

Muzyka i wykonanie: Adam Witkowski

Kostium: Julia Porańska

Wideo: Maciek Salamon

Premiera 3.11.2012 CSW ŁAŹNIA, Gdańsk

Performens zrealizowany w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska

ANNA STELLER: tancerka, performerka i choreograf. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer wraz z Magdą Jędrą. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. W 2003 roku otrzymała stypendium Dance Web na Festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl “Good Girl Killer”(2007).

 

Po każdym spektaklu zapraszamy na spotkania z artystami

prowadzenie: Julia Hoczyk

 

Bilety: 20 zł normalny, 10 zł profesjonalny

rezerwacja@cialoumysl.pl

Bilety do odebrania przed spektaklem. Kasa czynna od godz. 18:00

 

więcej info:

www.cialoumysl.pl

 

Jesteśmy na Facebook:

http://www.facebook.com/WarszawskaScenaTanca

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Patronat medialny: TVP Kultura, Purpose, kulturalnie waw.pl, teatralia.com, teatr dla was.pl, placdefilad.com, Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA, POKA POKA

WST realizowana jest w ramach przyznanej 3-letniej dotacji Miasta st. Warszawa oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--