Dokumenty Wojciecha Staronia, Ignacego Szczepańskiego oraz wybrane odcinki Polskiej Kroniki Filmowej będzie można zobaczyć w maju w kinie Kultura w ramach cyklu „Rejs z dokumentem”. Organizatorem prezentacji najlepszych polskich dokumentów jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

najlepsze polskie dokumenty

 „Syberyjska lekcja” reż. Wojciech Staroń  fot. Studio Filmowe Kalejdoskop

 

Od marca do czerwca w czwartkowe popołudnia (zawsze o 17:00) w warszawskim kinie Kultura (sala Rejs) prezentowane są najlepsze polskie filmy dokumentalne. Filmy poukładane zostały w cykle tematyczne. W maju będą to: Z Syberii do środka Europy (9 maja), Film i Teatr (Komeda i Grzegorzewski), (16 maja) Strażnicy wolności (23 maja). Pakiety tematyczne zostały przygotowane przez Jana Mogilnickiego, który zajmuję się projektem TopDocFilm mającym na celu popularyzację polskich filmów dokumentalnych.

 

„Rejs z dokumentem” - program majowy:

 

09 maja, godz. 17:00 – Z Syberii do środka Europy

1. Polska Kronika Filmowa PKF 22/90

2. „Syberyjska lekcja”, reż. Wojciech Staroń

3. „Na chwilę”, reż. Wojciech Staroń

 

16 maja, godz. 17:00 – Film i Teatr (Komeda i Grzegorzewski)

1. Polska Kronika Filmowa PKF 52/90

2. „Komeda. Muzyczne ścieżki życia”, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy

3. „Jerzy Grzegorzewski. Skrywana obecność”, reż. Jerzy Kalina

 

23 maja, godz. 17:00 – Strażnicy Wolności

1. Polska Kronika Filmowa PKF 32/90

2. „Ostatnia rozmowa”, reż. Ignacy Szczepański

3. „Tak się toczy moja myśl”, reż. Ignacy Szczepański

 

W majowym programie na szczególną uwagę zasługuje dokument „Syberyjska lekcja”, opowiadający historię Małgosi i jej chłopaka, mieszkających na Syberii. Niegdyś miejsce zesłania powstańców styczniowych jest domem dla ich obojga. Chłopak Małgosi realizuję film dokumentalny obrazujący ich doświadczenia i przeżycia w miejscowości niedaleko Bajkału.

 

Bardzo ciekawą propozycją jest także dokument o Jerzym Grzegorzewskim. „Jerzy Grzegorzewski. Skrywana obecność” pokazuje życie wybitnego reżysera teatralnego, który dla aktorów był opiekunem dającym cenne wskazówki do roli. Był on także wybitnym scenografem, samodzielnie tworząc oprawę dla swoich spektakli. Obraz uzupełniają wypowiedzi jego przyjaciół, znajomych oraz najbliższych współpracowników.

 

Bilety w cenie 10 zł.

 

Projekcje „Rejsu z dokumentem” odbywają się w sali Rejs kina Kultura należącego do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--