Dżem akustycznie - koncert w Klubie Stodoła

Grupa Dżem w swojej wieloletniej historii często gościła w Klubie Stodoła. 7 kwietnia br. muzycy zagrali akustycznie kolejny koncert. Publiczność dała się porwać dzięki znakomitej grze instrumentów i świetnym tekstom piosenek, żywo reagowała i trzymała dobry kontakt z wokalistą i zespołem.

Dżem gra już  czterdzieści lat, wykonuje utwory z pogranicza rocka i bluesa i zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii muzyki tego gatunku. Skład grupy podlegał wielokrotnie zmianom, dwie z nich były wyjątkowo dramatyczne: w 1994 r. zmarł wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 2005 r. jej założyciel, klawiszowiec Paweł Berger. Obecnie zespół składa się z sześciu muzyków, a wokalistą jest Maciej Balcar, który gra też na harmonijce ustnej.

W repertuarze koncertu „Dżem akustycznie” znalazło się kilkanaście utworów, przy czym większość z nich to przeboje nowsze: z ostatnich dwóch płyt zespołu pt.: „Muza” (z 2010 r.) i „2004” oraz z albumu „Akustycznie” (1994 r.). Koncert rozpoczął się od utworu pt. „Koniecznie” z najnowszej płyty. Niesie on sporą dawkę pozytywnej energii podobnie jak piosenki pt. „Do przodu” i nastrojowa „Do kołyski”, które zachęcają do przeżywania w pełni życia, do optymizmu na co dzień, doceniania chwili. Dżem zaśpiewał też utwory refleksyjne, opowiadające o samotności i cierpieniu min.: „Złoty paw”, „Jak malowany ptak”, „Człowieku co się z Tobą dzieje”, „Mała aleja róż”, czy „Taniec śmierci”.

Publiczność  podczas koncertu bawiła się doskonale, reagowała wokalnymi odpowiedziami na zawołania wokalisty, śpiewała część niektórych utworów, w tym prawie w całości jeden z najstarszych, dobrze wszystkim znany pt. „Czerwony jak cegła”.  Zagrany na bis utwór „Autsajder” z płyty pod tym samym tytułem z 1993 r., mówiący o tym, że „zawsze warto być człowiekiem”, stanowił swego rodzaju podsumowanie wykonanych na koncercie utworów. O tym, że to właśnie warto „być”, o życiu, jego blaskach i cieniach, śpiewali i grali tego wieczoru muzycy, tworząc niesamowitą atmosferę koncertu.

 

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--