"Sukienka" ("The Dress) jest pierwszym feministycznym białoruskim filmem dokumentalnym, za którego produkcję odpowiedzialni są działacze i działaczki tamtejszych organizacji pozarządowych.


Film składa się z pięciu wątków - rozmów z bohaterkami, które opowiadają o swoim życiu, o poczuciu kobiecości, o tym, kim dla nich powinna być "prawdziwa" kobieta i tym czego społeczeństwo od nich wymaga. Głos zza kadru zadaje pytania, które zmuszają bohaterki do refleksji nad swoim życiem. Kobiety wywodzą się z różnych środowisk - są zróżnicowane pod względem wykształcenia, majętności i pochodzenia. Twórczynie filmu chcą zaprezentować przekrojowy obraz sytuacji kobiet na Białorusi, a czynią to poprzez "zbliżenia" na osobiste, czasem przesycone żalem, czasem zaś zabawne historie opowiadane przez bohaterki.

Dokument niemal pozbawiony jest odautorskiego komentarza. Stara się rzetelnie zaprezentować, to co kobiety mają do powiedzenia. I tylko od refleksji odbiorcy zależy czy wyniesie on/ona z tego obrazu pewną refleksję.

Ramą dla filmu jest dzień kobiet, który ma pięćdziesięcioletnią tradycję i wywodzi się z czasów Związku Radzieckiego. Obierając tę właśnie ramę twórczynie chcą dosadnie podkreślić, że to, co publiczne jest również prywatne, to co polityczne kształtuje życie intymne osób, które w nim uczestniczą. Stopniowo z początków silnie polityczny dzień kobiet przekształca się we własne zaprzeczenie.

Część kobiet w filmie uzależnia swoje życie od posiadania męża - to dopiero w rodzinie kobieta może być w 100% kobietą - mówią niektóre. Inne zaś opowiadają, że nigdy nie czuły potrzeby zamążpójścia. Jedne marzą o karierze, inne widzą swoją szansę w poszerzaniu wiedzy. Najmłodsze dziewczynki chórem wymieniają cechy kobiet: są płaczliwe, słabsze, powinny opiekować się dziećmi i znaleźć męża.

Film zachęca do refleksji nad kobiecością i jej redefinicji. Zachęca do spojrzenia na Białoruś jako miejsce wytwarzania się pewnego modelu funkcjonowania kobiety w społeczeństwie, modelu który nie jest obcy innym krajom Europy Środkowej.

Autorki filmu:

Iryna Novik, Ksennia Pozhydaeva, Natallia Aksianevich, Tanja Siatsko, Ksennia Pozhydaeva, Ekaterina Buiko, Vera Pakhai, Tatsiana Bulka, Dasha Sapranetskaya, Natallia Holava, Aliaksandra Ihnatovich

Film powstał przy wsparciu:

Civil Rights Defenders, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HRHF) i Norweskiego Ministerstwa Spraw Spraw Zagranicznych (MFA)

Film jest częścią projektu “Development of Gender Sensitivity as a Prerequisite for Gender Equality in Belarus", który był realizowany w 2011-2012 roku przez Centre for Gender Studies na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie, w kooperacji z Białoruskim Domem Praw Człowieka (Belarusian Human Rights House) oraz International Center for Gender Initiatives: “Adliga: Women for full citizenship”, Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy, stowarzyszeniem "Trzeci Sektor" (Third Sector) oraz "Legalną inicjatywą" (Legal Initiative).

 

Tekst: Ewa Ratyńska

Foto: materiały prasoweKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--