Co zrobiłby

dziś Popiełuszko?


Już 16 i 17 marca, w ramach kolejnej odsłony festiwalu teatralnego Polska w Imce warszawska publiczność będzie miała okazję obejrzeć bydgoski spektakl „Popiełuszko”, opowiadający o ostatnich momentach z życia ks. Jerzego Popiełuszki.

 


Autorski i głośny, wyróżniony Gdyńską  Nagrodą Dramaturgiczną w 2012 r. dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w inscenizacji Pawła Łysaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy to trzecia odsłona "Polski w IMCE. Niecodziennego Festiwalu Teatralnego". Spektakle graną będą w sobotę 16 i niedzielę  17 marca.

- To bohater Polaków o różnych światopoglądach – powiedział Paweł Łysak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". – Walczył nie tylko o wiarę. Ważne były dla niego kwestie wolności i godności. Był bohaterem Solidarności, którą tworzyli również ludzie niewierzący, dlatego Kościół i religia nie są głównym wątkami mojego spektaklu. Sprawa dotyczy nie tylko sytuacji w Kościele, ale kwestii uniwersalnych: światopoglądu, wartości, prawdy i tego, jak żyjemy w naszych polskich wspólnotach. Od początku przyświecała mi myśl, że w latach 80. większość społeczeństwa potrafiła być razem. Ludzie różnych opcji i przekonań brali udział w mszach, spotykali się w kościołach. Łączył nas jeden cel - wolność i demokracja. A kiedy go osiągnęliśmy, nastąpił dramatyczny podział, trwający już 20 lat. To dla mnie bolesna kwestia. Jedno przedstawienie tego problemu rozwiązać nie może, ale myślę, że warto porozmawiać.

Sztuka kontrastuje z filmem, który pomijał  kwestię spor u Prymasa Glempa z Popiełuszką. Autorka sztuki przypomina dramatyczny fragment zapisków księdza Jerzego: "To, co usłyszałem od Prymasa, przeszło moje najgorsze przeczucia. To prawda, że ksiądz Prymas mógł być zdenerwowany, bo wiele kosztował go list pisany do Jaruzelskiego w mojej sprawie. Ale zarzuty mi postawione zwaliły mnie z nóg. SB na przesłuchaniu szanowała mnie bardziej. Nie jest to oskarżenie. Jest to ból, który uważam za łaskę Bożą, do lepszego oczyszczenia się i przyczynek do większych owoców mojej pracy. Nie wchodzę w szczegóły tej rozmowy. Najbardziej zabolały zarzuty, że położyłem duszpasterstwo służby zdrowia, któremu przecież serce i duszę oddawałem od lat".

- Ten fragment opublikowany w wydaniu francuskim, później w wielu polskich edycjach był pomijany - przypomina Paweł Łysak. – To ważny motyw spektaklu. Chodzi o samotność księdza Jerzego w polskim Kościele. W roli Popiełuszki występuje Mateusz £asowski, który grywał kilka razy księży w bydgoskim Teatrze Polskim, m. in. księdza Piotra w "Dziadach" Pawła Wodzińskiego.

W sztuce mieszają się historia i współczesność. Przestrzenią wspólną jest dla nich bagażnik esbeckiego fiata 125, gdzie wieziono na śmierć Popiełuszkę. Właśnie tam rozgrywa się wiele scen i dialogów. Bagażnik jest też  jak wehikuł czasu – przenosi nas w przyszłość.

Finał wzywa do rachunku sumienia wszystkich. Trzy gigantyczne lustra górujące ponad sceną służą temu, byśmy spojrzeli sobie w oczy i odpowiedzieli na pytanie, czy jesteśmy godni wolności, o jaką walczył ksiądz Jerzy. A może  łotrami?

Premiera spektaklu, wywołała wiele kontrowersji bowiem wizja autorki scenariusza odbiega nieco od oficjalnej uznanej wersji wydarzeń. Dlatego warto 16 marca sprawdzić w Imce, co tak naprawdę zaskakuje odbiorców spektaklu.

- „Decydujemy się na pokazywanie spektakli, które budzą emocje. Oczywiście kierujemy się także kryteriami artystycznymi, ale przede wszystkim naszym celem jest pokazywanie rzeczywistości taką jaka jest naprawdę” – mówi Tomasz Karolak dyrektor artystyczny Teatru Imka.

Obsada:

Popiełuszko- Mateusz £asowski 
Antypolak- Roland Nowak 
Żona- Magda £aska 
Docent Gruszka- Karolina Adamczyk 
Profesor Nowak- Marian Jaskulski 
Mordercy- Paweł Gilewski, Marcin Zawodziński, Marian Jaskulski 
Prymas- Michał Jarmicki 
inspicjent: Maja Walden/ Mateusz Stebliński

 
reżyseria: Paweł £ysak 
scenografia, kostiumy: Paweł Wodziński 
projekcja video: Remigiusz Zawadzki 
muzyka: Stefan Węgłowski 
produkcja muzyczna: Aleksander Porakh 
wykonanie wokalne: Krystyna Nowak 
realizacja dźwięku: Maciej Szymborski 
reżyseria światła: Robert £osicki 
asystentka reżysera: Zuzanna Korbal

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenie na ten spektakl. Aby wziąć udział w losowaniu, należy na adres marta@kulturalnie.waw.pl przesłać wiadomość zawierającą imię, nazwisko oraz login z naszego portalu, w temacie wpisując tytuł przedstawienia. Czekamy dziś (14 marca) od 17.00 do 22.00, zwycięzca otrzyma odpowiedź do końca dnia. 

Bilety: rząd I-IV: 100 zł | rząd V-XI: 80 zł, wejściówki - 50

zł. 

http://www.teatr-imka.pl/repertuar.html


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--