„Carmen” z Opera de Paris 12 marca na wielkim ekranie Multikina

 

Multikino ma zaszczyt zaprosić 12 marca na wyjątkową operę „Carmen”. Nagranie zrealizowane w grudniu ubiegłego roku zobaczymy premierowo w Multikinie.

 


 

„Carmen” w najnowszej odsłonie. Nagranie została zrealizowane 13 grudnia 2012 roku w słynnej Opera de Paris. Opera wyreżyserowana przez Yves Beaunesne, a dyrygentem jest Philippe Jordan. W rolach głównych: Anna Caterina Antonacci (Carmen), Nikolai Schukoff (Don José), Genia Kühmeier (Micaëla), Ludovic Tézier (Escamillo).

 

Emisja opery „Carmen” odbędzie się 12 marca o 18:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

 

Dyrygent: Philippe Jordan

Reżyseria: Yves Beaunesne

Scenografia: Damien Caille-Perret

Kostiumy: Jean-Daniel Vuillermoz

Oświetlenie: Joël Hourbeigt

Choreografia: Jean Gaudin

Dramaturgia: Marion Bernède

Okiestra oraz chór: Paris Opera Orchestra and Chorus

Chór dziecięcy Opera de Paris: Maîtrise des Hauts-de-Seine

 

Obsada:

 

Carmen: Anna Caterina Antonacci

Don José: Nikolai Schukoff

Micaëla: Genia Kühmeier

Escamillo: Ludovic Tézier

Le Dancaïre: Edwin Crossley-Mercer

Le Remendado: François Piolino

Zuniga: François Lis

Moralès: Alexandre Duhamel

Frasquita: Olivia Doray

Mercédès: Louise Callinan

Lillas Pastia: Philippe Faure

Un Guide: Frédéric Cuif

 

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

 

Organizator: Multikino S.A.

Producent: FraCinema I Opera de Paris

Dystrybutor: Rising Alternative

Nośnik / Technologia: DCP, High Definition, Digital Dolby Surround

Mecenasem Oper i Baletu HD w Multikinie jest Bank Citi Handlowy.

Partnerzy: Zwierciadło, Sens, Mediarun.pl, Gigant.pl oraz RMF Classic

Spektakl w wersji oryginalnej z angielskimi napisami

Szczegóły: www.multikino.pl i www.operawkinie.pl

 

 

***

Streszczenie libretta (według „Przewodnika operowego” J. Kańskiego):

 

Akt I

Jeden z placów Sewilli, koszary naprzeciw fabryki cygar. Micaela, narzeczona sierżanta Don Josego, dowiaduje się, że nie ma go jeszcze i szybko odchodzi, ignorując zaloty sierżanta Moralesa. Gra trąbka. To porucznik Zuniga i sierżant Don Jose prowadzą zmianę warty. W fabryce słychać dzwonek na przerwę. Piękna Cyganka Carmen, jedna z robotnic, drwi z męskich zalotów, jednak działa na nią obojętność Don Josego. Wracając do pracy, wręcza sierżantowi kwiat. Zjawienie się Micaeli przywraca spokój w sercu Don Josego. Wtem z fabryki dobiegają krzyki i sierżant z oddziałem ma przywrócić tam ład. Po chwili wraca prowadząc Carmen, która zraniła nożem koleżankę. Grozi jej więzienie - jednak Cyganka rozkochuje w sobie sierżanta, który wypuszcza ją na wolność.

 
Akt II

Gospoda Lillas Pastii. Carmen oraz jej przyjaciółki śpiewają i tańczą w takt kastanietów. Pojawia się  słynny toreador, Escamillo. Jest zachwycony urodą Carmen, lecz zrazu nie zyskuje jej względów. Cyganka czeka na powrót Don Josego z więzienia. Gdy sierżant zjawia się, Carmen bez skutku usiłuje namówić go na przemytniczą wyprawę. Cyganka jest zawiedziona i zła. Nieoczekiwanie pojawia się w gospodzie porucznik Zuniga. Zaleca się do Carmen. Don Jose rzuca się na oficera z bronią w ręku – do armii nie ma już powrotu. Eks-sierżant dołącza do przemytników i ucieka z nimi w góry.  
 
Akt III

Cygankę nudzi już  Don Jose. Myśli raczej o pięknym Escamillo. Frasquicie i Mercedes karty przepowiadają miłość i szczęście, Carmen zaś zwiastują śmierć. Przemytnicy ruszają na wyprawę - jedynie Don Jose zostaje na straży obozu. W dolinie zjawia się Micaela szukająca narzeczonego. Płoszy ją nagły strzał - Don Jose wypalił niecelnie do kogoś, kto krył się za skałami. Nieznajomym okazał się Escamillo. Szybko wychodzi na jaw, że kocha Carmen. W walce rywali przegrywa Escamillo. Cyganka ocala toreadorowi życie i daje odczuć, że nie jest jej obojętny. Escamillo zaprasza wszystkich na swój występ w Sewilli i odchodzi. Don Jose urządza Carmen scenę zazdości, którą przerywa zjawienie się Micaeli. Dziewczyna przynosi wieść, że matka Don Josego ciężko choruje z żalu i przed śmiercią chce zobaczyć syna. Eks-sierżant spieszy do niej z Micaelą, a odchodząc zapowiada Carmen zemstę.  
 
Akt IV

Przed „Plaza de toros”  w Sewilli tłum wita Escamilla, który zjawia się w towarzystwie wystrojonej Carmen. Cyganka lekceważy ostrzeżenia przed zemstą  Don Josego. Ten zjawia się na placu i odnajduje Carmen. Raz jeszcze błaga kochankę, by porzuciła toreadora. Na próżno - dziewczyna woli raczej śmierć, niż powrót do mężczyzny, którego nie kocha. Spoza murów okalających widownię słychać okrzyki i oklaski na cześć zwycięskiego toreadora. Carmen podbiega ku bramie, chcąc jak najprędzej ujrzeć Escamilla. Wtedy oszalały z rozpaczy Don Jose przebija ją sztyletem.

 


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--