Fryderyk 2013 - nominacje


Akademia Fonograficzna ogłosiła na konferencji prasowej w czwartek 21 lutego br. nominacje do dziewiętnastej edycji nagród Fryderyk 2013. W tym roku przyznanych zostanie 18 statuetek w 10 kategoriach. Przedstawieni zostali również laureaci Złotego Fryderyka - nagrody przyznawanej muzykom i twórcom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej.

 


10 kategorii, w których przyznane zostaną statuetki to: najlepszy album, najwybitniejszy artysta ubiegłego roku w trzech sekcjach muzyki: rozrywkowej, jazzowej i poważnej, najlepszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzowej, najlepszy utwór muzyki rozrywkowej i najwybitniejsze nagranie w muzyce poważnej. Konkurencja była duża: o nominację do Fryderyka 2013 dla najlepszych płyt rywalizowało 181 albumów z polską muzyką rozrywkową, 166 singli, 108 albumów muzyki poważnej i 47 albumów jazzowych, a o nominację w kategorii Artysta Roku ubiegało się 359 autorów, kompozytorów, wokalistów i zespołów w muzyce rozrywkowej, 168 kompozytorów, solistów, dyrygentów i zespołów w muzyce poważnej i 59 instrumentalistów, wokalistów, zespołów i aranżerów w muzyce jazzowej.

W dziedzinie muzyki rozrywkowej w kategorii Album Roku nominowani zostali: Brodka „Lax”, Hey „Do Rycerzy, do Szlachty do Mieszczan”, Luxtorpeda „Robaki”, Maria Peszek „Jezus Maria Peszek” i T.Love „Old Is Gold”. W kategorii Artysta Roku tej muzyki o nagrodę powalczą: Artur Andrus, Brodka, Hey, Maria Peszek i Mela Kotulak, która, co ciekawe, nominowana została również do nagrody Debiut Roku. Utworem Roku może okazać się: „Varsovie” Brodki, „Wilki Dwa” Luxtorpedy, „Ludzie Psy” Marii Peszek, „Linoskoczek” Skubasa, lub „Pierwszy raz” VOO VOO. W dziedzinie muzyki jazzowej wśród nominowanych w kategorii Album Roku przeważają płyty wydane przez samych muzyków, a są to: Atom String Quartet „Places”, Henryk Miśkiewicz „Full Drive 3”, Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio „Pathfinder”, Grzech Piotrowski „World Orchestra” i Kuba Stankiewicz „Spaces”. Po tytuł jazzowego Artysty Roku sięgnąć może: Atom String Quartet, Adam Bałdych, Henryk Miśkiewicz, Włodek Pawlik lub Grzech Piotrowski. W muzyce poważnej do etapu nominacji albumy zostały podzielone na gatunki muzyczne: muzyka chóralna i oratoryjna; dawna; kameralna; symfoniczna i koncertująca; opera, operetka, balet; recital solowy; muzyka współczesna i najlepszy album polski za granicą. W drugiej turze głosowania nominowane płyty zostaną automatycznie zakwalifikowane do kategorii Album Roku – Muzyka Poważna. O nagrodę w kategorii Artysta Roku muzyki poważnej ubiegać się będą: Ars Nova, Rafał Blechacz, Łukasz Borowicz, Paweł Łukaszewski i Olga Pasiecznik. Znani są już laureaci Nagrody Złoty Fryderyk. W sekcji muzyki rozrywkowej została ona przyznana wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście Józefowi Skrzekowi. W jazzie wyróżniono nią zmarłego niedawno, legendarnego saksofonistę jazzowego, Tomasza Szukalskiego „Szakala”. W dziedzinie muzyki poważnej nagrodzono nią wybitnego pianistę, pedagoga i kompozytora, jurora konkursów chopinowskich - profesora Jana Ekierta.

Gala, na której wręczone zostaną statuetki Fryderyków odbędzie się 25 kwietnia 2013 r. w Teatrze Polskim. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w TVP Kultura i retransmitowana o 22.30 w TVP 2.


Tekst i foto: Ewa Balana

 


Od lewej: Paweł Brodowski (Rada Akademii Fonograficznej - Sekcja Muzyki Jazzowej), Piotr Paleczny (Rada Akademii Fonograficznej - Sekcja Muzyki Poważnej), Piotr Metz (Rada Akademii Fonograficznej - Sekcja Muzyki Rozrywkowej) i Marek Staszewski (Związek Producentów Audio i Video)

 

Od lewej: Marek Staszewski (Związek Producentów Audio i Video), Stanisław Trzciński (STX Jamboree) i Jerzy Kapuściński (TVP 2)

 


 Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Fryderyki 2013 nominacjeredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--