Sąsiedzkie dźwięki (O som ao redor) Brazylia 2012

 

Film pokazuje życie bogatej brazylijskiej ulicy, zamieszkałej przez klasę średnią. Pozornie zdaje się ono być ułożone, bezpieczne i niczym niezaskakujące, zarówno dla mieszkańców, jak i widza.

 


Zarysowane zostają relacje między sąsiadami, dowiadujemy się o niewyjaśnionych nieporozumieniach z przeszłości, powiązaniach rodzinnych, romansach itd. Następnie zbliżeniu podlegają poszczególne rodziny, ukazane zostają ich wewnętrzne problemy, ukrywane przed resztą świata. Informacje nie są przekazywane widzowi wprost, a wszystkiego domyślamy się z kontekstu wydarzeń.

Pewnego dnia na ulicy pojawia się firma ochroniarska, oferująca mieszkańcom swoje usługi nocne. Niejasne jest kto i przed czym ma być chroniony. Sytuacja na ulicy radykalnie się zmienia, gdy obcy zaczynają wnikliwie obserwować  i analizować zachowanie lokatorów. W ich harmonijne i spokojne życie wkracza chaos i strach.  

Film jest pełen pięknych, dopracowanych zdjęć, które często odbiegają od głównej fabuły, stanowiąc oddech między ważnymi wydarzeniami w filmie. Jest określany dramatem, przez niektórych thrillerem. Napięcie w filmie zostało zbudowane właściwie wyłącznie przez muzykę. To ona narastając wskazuje widzowi ważniejsze dla filmu ujęcia, do których będą nawiązywać kolejne sceny.

Przebój festiwali w Rotterdamie i Wrocławiu. Zdobywca wielu nagród festiwalowych, min. nagrody krytyków FIPRESCI na festiwalu MFF w Rotterdamie w 2012 roku.

Reżyseria: Kleber Mendonça Filho. Występują: Irandhir Santos, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings, W.J. Solha, Irma Brown.


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--