28 stycznia – 8 luty 2013

FERIE Z GUTEK FILM

Cena biletu – 11 zł

 

28.01.2013, Poniedziałek, g. 14.15

Samotny mężczyzna, A Single Man, USA 2009, 99 min.                                     

Samotny mężczyzna to opowieść o przerwanej miłości, o samotności, która jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i wreszcie – o wadze pozornie nieistotnych chwil.

Akcja filmu prowadzi widzów przez jeden dzień z życia Georga Falconera, profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się  z tym, że właśnie stracił swoją wielką miłość. Debiut Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent, to film o wielkim uczuciu, które zostawia ślad na całe życie. Samotny mężczyzna to uniwersalna opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze.

Samotny mężczyzna, jest adaptacją prozy Christophera Isherwooda, autora m.in. Pożegnania z Berlinem, na podstawie którego powstał scenariusz słynnego Kabaretu. Za niezwykłe zdjęcia odpowiada Eduard Grau, a nominowaną do Złotego Globu muzykę napisał polski kompozytor Abel Korzeniowski (Duże zwierzę). 

Centralnym punktem filmu jest kreacja Colina Firtha (Mamma Mia!, Dziennik Bridget Jones, To właśnie miłość, Dziewczyna z perłą), uznawana za najlepszą w jego dotychczasowej karierze. Rola Georga Falconera przyniosła mu już m.in. nagrodę na festiwalu w Wenecji, BAFTA dla najlepszego aktora i nominację do Oscara. Partneruje mu, jak zwykle zjawiskowa, Julianne Moore (Godziny, Magnolia, Ludzkie dzieci)

A Single Man, reżyseria: Tom Ford, scenariusz: Tom Ford, David Cesarce na podstawie książki Christophera Isherwooda, zdjęcia: Eduard Grau, muzyka: Abel Korzeniowski, występują: Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult, USA 2009, 99 min., Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

 

29.01.2013, Wtorek, g. 14.00

Wyjście przez sklep z pamiątkami, Exit Through the Gift Shop, USA/Wielka Brytania 2010, 87 min.

Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co „Karate Kid” dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co „Szczęki” dla surfingu... - mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. Wyjście przez sklep z pamiątkami jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksiego.

Bohaterem jest Therry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

Niemożliwe?

Exit Through The Gift Shop, reżyseria: Banksy, muzyka: Jim Carey, występują: Banksy, Shepard Fairey, Theirry Guetta, Rhys Ifans, Space Invader, Joshua Levine, USA/Wielka Brytania 2010, 87 min., Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

 

 

30.01.2013, Środa, g. 14.00

Once, Irlandia 2006, 85 min

Dwoje nieco samotnych i opuszczonych ludzi, zagubionych na ulicach gwarnego Dublina. On jest ulicznym grajkiem, zbyt niepewnym, by za dnia grać przechodzącej pośpiesznie obok publiczności swoje piosenki; robi to tylko wieczorami. Ona jest emigrantką z Czech, sprzedaje róże, sprząta mieszkania i marzy o własnym fortepianie. Oboje mają niezwykły talent muzyczny, złamane serca i olbrzymią chęć, aby odmienić swoje życie. W błyskawicznie rozwijającym się i coraz bardziej bogacącym Dublinie, który zmienia się pod wpływem boomu ekonomicznego, oni oboje są outsiderami, szamoczącymi się ze swoją muzyką i uczuciami. Ich przypadkowe spotkanie odmieni życie obojga.

reżyseria: John Carney, scenariusz: John Carney, zdjęcia: Tim Fleming, muzyka: Glen Hansard, Marketa Irglova, występują: Gerard Henrich, Bill Holnett, Glen Hansard, Marketa Irglova, Irlandia, 2007, czas trwania: 85 min, Dystrybucja w Polsce: Gutek Film 

 

 

31.01.2013, Czwartek, g. 14.00

Jestem miłością, Io sono l’amore, Włochy 2009, 122 min.                                  

Emma (nagrodzona Oscarem Tilda Swinton) jest od wielu lat żoną Eduarda Recchi, głowy potężnej rodziny z Mediolanu. Piękna, otoczona bogactwem kobieta, żyje w świecie konwenansów, rytuałów i codziennych obowiązków. Przypadkowe spotkanie z młodym, charyzmatycznym przyjacielem syna przypomni jej o głęboko skrywanych żądzach i stanie się początkiem erotycznego przebudzenia. Pełen namiętności potajemny romans na zawsze odmieni oblicze rodziny.

Jestem miłością, to poruszający melodramat, będący hołdem dla kina Viscontiego - stał się wielką niespodzianką i odkryciem ostatniego festiwalu w Wenecji. Film Luki Guadagnino został okrzyknięty przez światową krytykę współczesnym arcydziełem gatunku i wkrótce stał się przebojem w wielu krajach Europy.  

Io sono l’amore, reżyseria: Luca Guadagnino, scenariusz: Luca Guadagnino, zdjęcia: Yorick Le Saux, muzyka: John Adams, występują: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini, Alba Rohrwacher, Włochy 2009, 120 min., Dystrybucja w Polsce: Gutek Film 

 

01.02.2013, Piątek, g. 13.30

Wrong, USA 2012, 94 min.                                                                                 

Pewnego dnia Dolph Springer budzi się i stwierdza, że zniknęła miłość jego życia – pies Paul. Poszukiwania ukochanego zwierzęcia zawiodą bohatera na zupełnie pokręcone ścieżki, a także radykalnie zmienią losy spotkanych osób - dziwaków i ekscentryków. Podczas tej niezwykłej podróży Dolph nawet nie zauważa, że może stracić coś jeszcze. Zdrowy rozsądek. Wrong to surrealistyczna komedia w reżyserii Quentina Dupieux, znanego wielbicielom muzyki elektro jako Mr. Oizo. Film debiutował w konkursie tegorocznego festiwalu w Sundance, wzbudzając entuzjazm publiczności i krytyki.

O Wrong, w którym bohaterowie wczesnych filmów braci Coen zabłądzili w świecie Zagubionej autostrady Davida Lyncha, pisano że to najbardziej szalony i jednocześnie najśmieszniejszy film festiwalu. Sam Dupieux okrzyknięty został łamiącym konwencje wizjonerem kina.

Wrong, reżyseria: Quentin Dupieux, scenariusz: Quentin Dupieux, zdjęcia: Quentin Dupieux, muzyka: Tahiti Boy & Mr Oizo, obsada: Jack Plotnick, Eric Judor, Alexis Dziena, USA 2012, 94 min., dystrybucja w Polsce: Gutek Film.

 

 

 

 

 

 

04.02.2013, Poniedziałek, g. 13.30

Marina Abramović: artystka obecna, Marina Abramović: The Artist Is Present, USA 2012, 106 min.                                                                                                                                                

Marina Abramović, ikona body artu i performance'u, od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną. Pochodząca z Jugosławii, mieszkająca w USA, artystka poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, widzów wprowadza w różne stany emocjonalne. Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy swojej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia. Film został laureatem Nagrody Publiczności na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Polska premiera filmu odbyła się podczas 12 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Nagroda Publiczności; MFF w Sundance - Najlepszy Dokument

Marina Abramović: The Artist Is Presenent, reż. Matthew Akers, USA 2012, 106 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

 

05.02.2013, Wtorek, g. 13.00

Nietykalni, Intouchables, Francja 2011, 112 min.                                                

Komedia, na punkcie której oszalała cała Europa.

Nietykalni biją rekordy popularności w Europie: oczarowali już 25 milionów widzów! Światowa krytyka nazwała film komediowym arcydziełem. Nietykalni już wkrótce mają szansę stać się najbardziej kasowym francuskim filmem wszechczasów, pobijając wynik takich przebojów jak Jeszcze dalej niż północ, czy Amelia.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi!

Intouchables, reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano, scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledanko, zdjęcia: Mathieu Vadepied, występują: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny,  Francja 2011, 112 min., dystrybucja w Polsce: Gutek Film.

 

06.02.2013, Środa, g. 13.30

W drodze, On the Road, Francja/USA/Brazylia 2012, 137 min.                                

W drodze to jedna z najsłynniejszych amerykańskich powieści XX wieku, legendarny manifest bitników, a także porywająca przygoda. Po prawie 60 latach od jej pierwszego wydania książkę przeniósł na ekran Walter Salles (Dzienniki motocyklowe). Muzykę do filmu skomponował Gustavo Santaolalla (Babel, Amores Perros), a w rolach głównych wystąpiły wielkie gwiazdy współczesnego kina: Kristen Stewart, Sam Riley, Garrett Hedlund, Kirsten Dunst i Viggo Mortensen.

Młody pisarz Sal Paradise (Sam Riley) w towarzystwie przyjaciela i nieobliczalnego włóczęgi, Deana Moriarty’ego (Garrett Hedlund), oraz jego wyzwolonej dziewczyny Marylou (Kristen Stewart), rusza w szaleńczą  wyprawę po Ameryce. Podróżują razem autostopem i jeżdżą kradzionymi samochodami, szukając przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości. Ich wędrówka jest spełnieniem marzenia całej generacji, wyzwaniem rzuconym obłudnej obyczajowości i nudzie.

On The road, reżyseria: Walter Salles, scenariusz: Jose Rivera na podstawie powieści Jack’a Kerouac’a, zdjęcia: Eric Gautier, muzyka: Gustavo Santaolalla, obsada: Kristen Stewart, Sam Riley, Garrett Hedlund, Kirsten Dunst, Viggo Mortensen, Francja/Brazylia 2012, 137 min., dystrybucja w Polsce: Gutek Film.

 

07.02.2013, Czwartek, g. 13.30

Zapiski z Toskanii, Copie conforme, Francja/Włochy/Belgia 2011, 106 min. 

Zapiski z Toskanii, mistrza światowego kina Abbasa Kiarostamiego, to subtelna opowieść o naturze związków między kobietą i mężczyzną z wybitną, nagrodzoną w Cannes, rolą Juliette Binoche.

Toskania. Właścicielka lokalnego sklepiku z antykami (Juliette Binoche) przybywa na wykład brytyjskiego pisarza (William Shimell) promującego swoją najnowszą książkę. Po spotkaniu kobieta zaprasza go na wycieczkę do małego toskańskiego miasteczka, gdzie właścicielka kawiarni omyłkowo bierze ich za małżeństwo. Para wykorzystuje to zdarzenie, by rozpocząć subtelną grę. Choć prawie się nie znają, rozmawiają o miłości i związkach jakby byli wieloletnim małżeństwem. Czy jest to tylko subtelny flirt, czy też wyrafinowana gra skrywająca prawdziwą naturę ich znajomości? A może im samym coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu?

Copie Conforme, reżyseria: Abbas Kiarostami, scenariusz: Abbas Kiarostami, zdjęcia: Luca Bigazzi, występują: Juliette Binoche, William Shimell, Francja/Włochy/Belgia 2011, 106 min., dystrybucja w Polsce: Gutek Film.

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na ten film! Aby wziąć udział w ich losowaniu, należy na adres marta@kulturalnie.waw.pl przysłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując tytuł filmu. Czekamy dziś (6 lutego) od 19.00 do 22.00. Zwycięzcy otrzymają odpowiedź. :)

                         

08..02.2013, Piątek, g. 14.00

Bestie z południowych krain, Beasts of The Southern Wild, USA 2012, 92 min. 

Bestie z południowych krain to fascynujące wizualnie połączenie realistycznej opowieści, kina fantasy i baśni. Film okrzyknięty najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady i sensacją tegorocznego festiwalu w Sundance. Laureat głównej nagrody tej imprezy najwyżej oceniony także przez krytykę i publiczność. Jeszcze przed werdyktem obraz kupiła do dystrybucji firma Fox Searchlight odpowiedzialna za sukcesy Slumdog. Milioner z ulicy, Czarnego łabędzia, czy WstyduBestie z południowych krain trafił także do sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes i opuścił tę prestiżową imprezę ze Złotą Kamerą za najlepszy debiut, wyróżnieniami od FIPRESCI i jury ekumenicznego, stając się jednym z najczęściej nagradzanych filmów ostatnich lat.

 

W zapomnianej, buntowniczej społeczności odciętej od świata, sześcioletnia Hushpuppy prowadzi pełne odwagi i chęci przetrwania życie. Otaczający ją świat postrzega jako delikatną strukturę pełną żywych, oddychających, wzrastających rzeczy.  Kiedy więc największa od stuleci burza nawiedza miasto, Hushpuppy wie, że naturalny porządek wszystkiego, co jest dla niej ważne został zachwiany. Zdeterminowana by naprawić walącą się strukturę świata, ocalić słabnącego ojca i uratować tonący dom, mała bohaterka swoją siłę i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.

 

Beasts of The Southern Wild, reżyseria: Benh Zeitlin, scenariusz: Lucy Aliba, Benh Zeitlin, zdjęcia: Ben Richardson, muzyka: Dan Romer, Benh Zeitlin, obsada: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly, USA 2012, 92 min., dystrybucja w Polsce: Gutek Film.


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--